Dedelerimizden Kalan Topraklarımızı Bizim Haberimiz Olmadan Satıyorlar

19 Mayıs’lı lar Seslerini Hükümete Duyurmak İçin Miting Düzenledi

Engiz Mahallesi sakinleri, 1 asır önce dedelerinden kendilerine miras kalan arazilerin bizlere tekrar yüksek fiyattan satmak isteyen kişi yada kişilere müdahale edilmesini istiyoruz” dedi.

engiz-mahallesi-sakinleri-satisi-turkiye-standartlari-uzerinden-bizlere-satiliyor.JPG

Engiz mahallesi sakinleri 19 Mayıs ilçesi Hükümet Konağı önünde eylem yaptılar, Engiz Mahallesi sakinleri adına konuşan Osman Sarı şunları söyledi. Bizler Engiz Mahallesi sakinleri olarak bir asırdır bu topraklar üzerinde yaşıyoruz. Dedelerimizden, babalarımızdan bizlere intikal eden araziler üzerinde taşınmaz mallar inşaa ettik. Tarımda, hayvancılıkta ve sanayide ülkemizin ekonomisine katkıda bulunduk. % 80’i yurtdışında olan mahalle sakinleri olarak ilçemizde arsa, dükkan ve binalar almak suretiyle ve daha farklı alanlarda faaliyetlerde bulunmak amacıyla ilçemizin gelişimine ciddi katkılar sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.

engiz-mahallesi-sakinleri-satisi-turkiye-standartlari-uzerinden-bizlere-satiliyor-001.JPG

Sarı, Lakin son zamanlarda hepimizi derinden yaralayan bir üzüntüyle daha doğrusu bir mağduriyetle karşı karşıyayız. Müşteki olduğumuz iki hususu buradan devlet büyüklerimize arz ediyoruz. 19 Mayıs’ın Milli Emlak Şefliğinin satışını gerçekleştirdiği uzun yıllardan bu yana zilliyetimizde olan tarla ve arsaların ihale satışında ilçemiz dışından gelerek ihaleye katılan ve ihaleyi sadece yüksek fiyata çıkararak alıp sonra da bizlere satmaya çalışan kişi veya kişiler olduğunu söylemek istiyor bu duruma derhal müdahale edilmesini talep ediyoruz.

Müşteki olduğumuz ikinci konu ise, meskun olduğumuz arazilerin bir kısmı 2B diğer kısmi ise hazine kapsamına dahil edilmiştir diyen Osman Sarı, Zilliyet sahibi olarak bizlere Milli Emlak tarafından takdir edilen bedel karşılığında satın olma imkanı sunulmuştur. Ancak civar mahalle ve köyler göz önünde bulundurulduğunda en pahalı satışın Engiz Mahallesi olduğu net bir şekilde görülüyor. Hatta Türkiye standartların üzerinde olduğu bir gerçektir.

engiz-mahallesi-sakinleri-satisi-turkiye-standartlari-uzerinden-bizlere-satiliyor-002.JPG

Engiz Mahallesi sakinleri olarak bu arazilerin bizlere bağışlanmasını hediye edilmesini tabi ki beklemiyoruz. Ancak yegâne beklentimiz satış bedellerinin makul ölçülere çekilmesi yönündedir. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgilere seslenerek, diyoruz ki, Milli Emlak’ın araziler için takdir ettiği bedel alım gücümüzün üzerindedir. Civar mahalle ve köylerde ki satış bedellerini göz önüne alınarak yeniden bir fiyat belirtmelerini istiyoruz” dedi.

Ayrıca eylem de ellerinde, “dedelerimizin emaneti, arazilerimizin satışında, adalet ve hakkaniyet istiyoruz, Cumhurbaşkanımızdan baba şevkati istiyoruz pankartları açıldı. Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

Haber : Emre Şahinol

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 17:46

Haydar Yıldırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER