Başkan Deveci, “Atatürk’ün Cumhuriyeti’ni yeniden tesis etmek için örgütlenin”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bir mücadele günü olduğunu ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel ve en yürekli kadınları birleşin ve örgütlenin. Kendinizin, çocuklarınızın ve ülkenizin geleceği için ve dünyaya örnek olan Atatürk’ün Cumhuriyeti’ni yeniden tesis edebilmek için örgütlenin” dedi

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törene katıldı. Atakum Belediyesi’nin ve Atakum Belediyesi Kadın Meclisi’nin de çelenk sunumu yaptığı törende Cumhuriyet Halk Partisi Kadın ve Gençlik Kolları, İYİ Parti İl ve İlkadım, Atakum İlçe Başkanlıkları, Adige Kültür Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şubesi, Disk Emekli-Sen Kadın Komisyonu, Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Samsun Şubesi, Türk Kadınlar Birliği, Türkiye Kadınlar Konseyi Derneği Samsun Şubesi, Türk Anneler Derneği Samsun Şubesi, Soroptimist Kulübü, Samsun Tabip Odası, Kadın Girişimcileri Destekleme ve Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadın Kolları, Tüketiciyi Koruma Derneği Samsun Şubesi törende yerlerini alarak çelenk sunumu gerçekleştirdi.

“KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 1500 ARTTI”

Törene katılan tüm kurumlar adına ortak basın açıklaması yapan Filiz Öztopal, “Yüzyıllardır devam eden kadınların bu eşitlik mücadelesi hala sürüyor. Yaşamak en kutsal haktır. 2008-2020 yılları arasında 3 bin 621 kadın erkeklerin kurbanı oldu. Son on yılda kadın cinayetleri yüzde bin 500 arttı. Kadınlara, çocuklara, hayvanlara yönelik şiddet; fiziksel, psikolojik ve cinsel yaralanmalarla sonuçlanan travmatik olaylara dönüştü. 2021 yılı ocak ayında 23 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 14 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Pandemi yasaklarının da uygulandığı ocak ayında öldürülen kadınların yüzde 70’i evlerinde öldürüldü. Şubat 2021’de yalnızca Samsun’da 2 kadın vahşice öldürüldü. Yine Samsun’da 2 gün önce bir kadın boşandığı kişi tarafından öldüresiye dövüldü. Sanıklar en kısa zamanda en yüksek cezayı almalarını istiyoruz. Toplumun yarısını oluşturan kadınların siyasi, sosyal, ekonomik insan hakları verilmedikçe o ülke bile çıksa toplumsal refaha ve demokrasiye ulaşamaz. İnsanlar cinsel yönelimleri yüzünden yargılanmamalıdır. Toplumun hiçbir kesimi ötekileştirilmemelidir. Birlik ve dayanışma içinde olunmalıdır.” diye konuştu.

“KADIN HAKLARI DEĞİL, KADINLARIN İNSAN HAKLARI”

Öztopal, haklı eşitlik davasında her kadınla omuz omuza yürümeye hazır olduklarını ifade ederek, “İlk imzacılarından olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, 6284 sayılı yasada var olan hakların ailenin temel taşlarını oynattığı yönünde yapılan olumsuz açıklamalar, kadın cinayetlerinin hala sıradan bir adli vaka olarak görülmesi, cinsel istismarı yapanın değil istismara uğrayanın sorgulanması, ‘anadır baş tacımızdır’ diye övgüler sunulan kadına iş hayatında çocuk sahibi olması, gebelik ve evlilik sebebiyle dezavantajlı tutum takınılması, nafakanın bir hediye gibi görülerek tartışmaya açılması ülkemizdeki kadın hakları alanında mücadeleyi geriletmektedir. Kadın hakları değil, kadınların insan hakları. Soyut eşitlik değil, kadın lehine pozitif ayrımcılık. Toplumsal ve siyasal görevlendirmelerde, ehliyet ve liyakat ile yetinmek değil bunların yanında kotanın da konulması. Ve şiddetsiz, yaşam haklarımıza saldırılmadığı bir dünyada yaşamak istiyoruz. Barışın, huzurun ve refahın toplumda kadını güçlendirmeden mümkün olmayacağını düşünüyoruz. Güçlendirmek için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyor ve yapılmasını istiyoruz” sözlerini kaydetti.

“DEMOKRASİYE KAVUŞANA DEK MÜCADELE”

8 Mart’ın tarihinde güçlü bir mücadele olduğunu belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “8 Mart sadece kadınların değil emekten, demokrasiden, insan haklarından yana olan; ülkesinin geleceğini düşünen, cumhuriyet değerlerini taşıyan herkesin mücadele günü. Bugün mücadele günü. Sadece bugün de değil, ülke demokrasiye kavuşuncaya kadar, kadın erkek eşitliği sağlanıncaya kadar, aile içinde demokrasi kuruluncaya, kalplerimizde ülkemizdeki demokrasi yaşam biçimi haline dönüşünceye kadar mücadele günü. O nedenle bugünün tarihinde bundan 200 yıl önce güçlü bir mücadele var. Kadınların sendikal hak ve emek mücadelesi var. Onun adına bugünü farkındalık yaratabilmek için ayrı ve özel bir gün olarak  tanımlamışız. Ama her gün bir kadın ölüyor Türkiye’de. Yılda 300’ün üzerinde kadın kocası, eşi, sevgilisi veya aile bireyleri tarafından öldürülüyor. Özellikle son 20-25 yıldır bu arttı. Geriye doğru gidiyoruz. 21. yüzyılda İstanbul Sözleşmesi’nin içeriği tartışılıyorsa önümüzde önemli bir süreç var demektir. Yolumuz zor ve uzun demektir. O nedenle Türkiye cumhuriyetinin en güzel ve en yürekli kadınları birleşin ve örgütlenin. Kendi geleceğiniz için, çocuklarınızın ve ülkenizin geleceği için örgütlenin ve dünyaya örnek olan Atatürk’ün Cumhuriyeti’ni yeniden tesis edebilmek için örgütlenin. Bu görev önünüzde birinci temel görev olarak durmaktadır. Yolumuz açık olsun. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

KADIN PERSONELE KARANFİL HEDİYESİ

Başkan Deveci, Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından Atakum Belediyesi personeli kadınları tek tek ziyaret ederek 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı ve karanfil hediye etti. Kadın personelin Atakum halkı adına gösterdiği emekler için ayrıca teşekkür eden Başkan Deveci, tüm kadınlara çalışmalarında başarılar diledi. Başkan Deveci, hizmet binasına işlemlerini gerçekleştirmek için gelen ziyaretçi kadın yurttaşlarla da bir süre sohbet ederek hem günlerini kutladı hem de karanfil hediye etti.

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER