KAPIKAYA FEST’E COŞKULU AÇILIŞ

Samsun'un Bafra ilçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali", Vali Doç. Dr.Zülkif Dağlı’nın katılımıyla yapılan açılış töreniyle başladı.

KAPIKAYA FEST’E COŞKULU AÇILIŞ

Samsun'un Bafra ilçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali", Vali Doç. Dr.Zülkif Dağlı’nın katılımıyla yapılan açılış töreniyle başladı.

Festivalin 2. gününde festival alanında bulunan kamp alanı misafirlerin yoğun akına uğradı. Kamp alanında İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler de sıkı güvenlik önlemleri aldı. Açılış öncesi Samsun Göktürk Havacılık Lisesi ekiplerince yapılan maket uçak uçuşu gösterisi büyük ilgi gördü.

Açılış Konuşmasını Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç yaptı, “Kılıç konuşmasında, Sayın valim pandemiden dolayı iki yıldır yapamadığımız festivalimizin sizin de katılımınız ile bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en önemli festivaline ev sahipliği yapıyoruz. Kapıkaya festivalimizin asıl çıkış noktası, yamaç paraşüt olmakla birlikte aynı zaman da su sporları, dağ yürüyüşleri gibi birçok etkinliği de içinde barındırıyoruz. 

5 ÜLKEDEN SPORCULARIMIZ GELDİ    

Dünya’nın çeşitli ülkelerinden paraşütçülerin geldiğini de aktaran Kılıç, “Festivalimizde çok önemli etkinlikleri peşpeşe yapıyoruz. Bine yakın çadırımız şuan kurulu dışardan Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen misafirlerimiz var. Festivalimizde inşallah bu akşam Bafra Musiki Cemiyeti’nin vereceği bir konser olacak. Yarın yine aynı şekilde Resul Dindar ve üçüncü gün Barış Manço’nun orkestrası “Kurtalan Ekspres”de buraya gelen misafirlerimize konserler sunacaklar.  
Kapıkaya festivali ile birlikte burada yamaç paraşütünün yapıldığını göstermektir. Kapıkaya, Türkiye’de paraşüt yapılabilecek alanlardan bir tanesi hem de Bafra’mızın kültürel e doğal zenginliğini, sanatını etkinliklerini ve doğasının güzelliklerini Tüm Dünya’ya hem de Türkiye’ye duyurmaktır. 

FESTİVALİMİZİN ANA TEMASI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Bundan 2 yıl önce 2019’da festivalimizin “Sıfır Atık” ana teması ile Ana Tema olarak belirlemiştik. Bu gün ki temamızı ise “İklim Değişikliği” belirledik. Bu festivalimizde de iklim değişikliğini altını çizmek ve belirtmek istedik. Belki de ilk defa bir festivalin ana teması “İklim Değişikliği” teması daha önce yaptığımız gibi hem sıfır atık hem de iklim değişikliği olarak bunu ön plana çıkartmaya çalıştık. Yine 

HANIMLARIMIZA FIRSAT SUNDUK

Bafra’mız da el emeği ile yapılan, özellikle bayanlarımızı ön plana çıkarttık, onların el emeği ile yaptığı işleri, ticari alanlarımız da ücretsiz olarak sergilemeleri için onlara imkan sunduk. Başta Halk Eğitim Merkezimiz olmak üzere burada ne kadar el emeği ile yapılan işler varsa, özellikle bayanlarının hanımların burada bunların sergilenmesi için bir fırsat oluşturduk” dedi. 

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ta sonra söz alan Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise, Bafra Kızılırmak kuş cenneti gibi Dünya çapında bir değere sahip olması yanında, kapıkaya gibi, ikiz tepe gibi kültür varlıklarına da sahiptir diyerek gelen misafirlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise, “Allah gerekten Bafra’mıza Samsun’umuza bereketli topraklar vermiş, güzel su kaynakları vermiş, güzel bir coğrafya ve doğa ortamı vermiş. Pandemiden sonra insanımız gerçekten sıkıldı bunaldı 2019 yılında burada çok güel faaliyetlerin olduğunu ben geldiğimde öğrenmiş oldum. Ben geldiğimde iki yıl sabretmek durumunda kaldık sizlerle birlikte. İnşallah bu faaliyetlerimiz artarak büyüyerek katılım ve nitelikli olarak fazlalaştırmak suretiyle inşallah gelişecektir. Ben bu vesileyle katılım sağlayan tüm misafirlerimize teşekkür ederim” dedi. 

Açılış konuşmalarından sonra protokol seyir terası, su sporları ve yamaç paraşütü alanlarını etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2022, 21:39

Muhammet SÖYLEMEZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER