SÜRÜCÜLER DİKKAT 3 KEZ YAPANLARIN EHLİYETİ, İPTAL !

Samsun`un Bafra ilçesinde son günlerde artan trafik denetimleri, yaya geçidinde yayalara yol vermemek, trafikte telefon kullanmak gibi konuları Özel Yeşil Bafra Sürücü Kursu Kurucu Temsilcisi Rıfat Yılmaz`a sorduk.

Samsun`un Bafra ilçesinde son günlerde artan trafik denetimleri, yaya geçidinde yayalara yol vermemek, trafikte telefon kullanmak gibi konuları Özel Yeşil Bafra Sürücü Kursu Kurucu Temsilcisi Rıfat Yılmaz`a sorduk.

Sürücü adayları ve stajyer sürücülerde belge iptali durumlarına da dikkat çeken Rıfat Yılmaz, yaya geçidi kuralı, kırmızı ışık kuralı, emniyet kemeri kuralı gibi kuralları 3 defa ihlal edenler için de uyarılarda bulundu.

YAYA GEÇİDİ KURALI

“Son zamanlarda trafikte yoğun bir denetim olduğu gözlenmektedir. Biz bu arada sürücü adaylarımızı ve sürücülerimizi uyarmak ve hatırlatmak gereği duyduk. Belli noktalarda sürücülerin çoğu haberi dahi olmadan trafik cezası kesiliyor.

Özellikle yaya geçitlerinin kullanımı araçlarda seyir halindeyken telefon kullanımı gibi nedenlerden gerek kameralardan gerekse kavşaktaki görevliler tarafından ceza yazıldığı ve bundan bilgilerinin olmadığı söylenmektedir. Özellikle yaya geçitlerinde yaya geçidine gelen veya yaklaşan sürücüler eğer yaya geçitlerinde geçmek üzere olan veya geçmeye niyet etmiş olan yaya varsa bunlara geçiş hakkını vermek zorundadır.  

TRAFİKTE TELEFON KULLANMANIN CEZASI

Telefonlarla ilgili belki daha önce çok uygulaması yoktu ama bu durumunda belli bir cezası var. Bu cezalar bizzat görevliler tarafından yazıldığı gibi kameralar vasıtasıyla da bu cezalar yazılabilmektedir. Bu durumun cezası da 235 Türk lirasıdır.

STAJYER SÜRÜCÜLERDE İPTAL DURUMU

Yeni sürücü belgesi alan 2 yıllık sürücü adayları ve sürücüler özellikle 3 defa kırmızı ışıkta geçmek, 3 defa yaya geçitlerinde yayaya geçiş hakkı vermemek, 3 defa emniyet kemeri kullanmama gibi durumlarda ve alkollü olarak 0.20 promil alkollü araç kullanımında da ehliyetlerini kaybedebilirler.

SÜRÜCÜLERE UYARI

Son zamanlarda bu gibi nedenlerden dolayı ehliyetini kaybedenlerin sayısı bir hayli fazladır. Biz bir noktada bir kamu görevlisi olarak diyoruz ki araç kullananlar ve sürücülerimiz bu konularda kendilerine yeniden bir başlangıç yapmalarını rica ediyoruz. Biz tüm sürücülerimize kazasız belasız günler diliyoruz.

Kazalar nedeniyle yıllık olarak Türkiye`nin maddi kaybı 39 milyar civarında, bunun yanında da 3.500 bulan insan kaybımız ve yaralılarımızda bu işin cabasıdır. Bu konularda ne kadar dikkatli olursak araçlarımızı kullanırken, aşırı hızdan alkolden özellikle de uykusuz araç kullanmamaya dikkat edersek hepimiz için daha faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER