Ford Pro yeni E-Transit Courier'i İstanbul'da tanıttı

- Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep:- "E-Transit Courier, üstün EV performansı, gelişmiş yük kapasitesi ve tam bağlantılı olması ile segmentini bir üst seviyeye taşıyor"- Ford Otosan tarafından Romanya’daki Ford Otosan Craiova fabrikasında üretilecek olan E-Transit Courier’in 2023 yılında benzinli ve dizel versiyonları, 2024 yılında da elektrikli versiyonu satışa sunulacak

Ford Pro yeni E-Transit Courier'i İstanbul'da tanıttı

İSTANBUL (AA) - Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep, "E-Transit Courier, üstün EV performansı, gelişmiş yük kapasitesi ve tam bağlantılı olması ile segmentini bir üst seviyeye taşıyor." dedi.

Ford Pro, Ford Otosan tarafından geliştirilen tamamen elektrikli yeni ticari aracı E-Transit Courier'in global lansmanını, Ford Otosan’ın İstanbul Sancaktepe'deki AR-GE Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Schep, basın toplantısında yaptığı konuşmada, "E-Transit Courier, üstün EV performansı, gelişmiş yük kapasitesi ve tam bağlantılı olması ile segmentini bir üst seviyeye taşıyor." diye konuştu.

Schep, Ford Pro'nun uzun süredir koruduğu pazar liderliğinin kendilerine müşterilerin ihtiyaçlarına dair emsalsiz bir iç görü kazandırdığına dikkati çekerek, "E-Transit Courier ile daha fazla bağlanabilirlik sayesinde müşterilerimizin kompakt van’lardan yüksek verimlilik elde etmelerine yardımcı olacağız." şeklinde konuştu.

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ise şunları kaydetti:

"Üretim gücümüzün yanı sıra mühendislik ve tasarım yetkinliklerimizin son göstergesi E-Transit Courier ile Ford'un elektriklenme yolculuğundaki rolümüzü artırmaya devam ediyoruz. Hem elektrikli hem de içten yanmalı motor alternatifleriyle müşterilerimizle buluşturacağımız yeni Courier'in tasarımını Dunton ve Köln'deki Ford tasarım ekipleriyle geliştirmekten ve mühendisliğinin tüm sorumluluğunu almaktan büyük gurur duyuyoruz. Ford Otosan olarak bizi her daim geleceğe taşıyacak araçları geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz."

- 2023’te benzinli ve dizel, 2024’te elektrikli versiyonu satışa sunulacak

Toplantıda aktarılan bilgilere göre, E-Transit Courier’in araç mimarisi müşteri araştırmaları ve görüşmeleri ile belirlenen ihtiyaç ve beklentilere göre geliştirildi ve Ford Otosan tasarımcıları ve mühendisleri tarafından “Tasarım Odaklı Düşünce” (Design Thinking) felsefesi ile müşterilere en uygun çözümleri sunmak üzere tasarlandı.

Müşterilerin daha verimli çalışması için Ford Pro'nun yazılım ve bağlı hizmetler platformuna entegre, tamamen bağlantılı E-Transit Courier, mevcut modele göre yüzde 25 daha fazla yük hacmi ve daha fazla taşıma kapasitesi sunuyor.

Tasarım ve mühendisliğine ek olarak üretimi de Ford Otosan tarafından Romanya’daki Ford Otosan Craiova fabrikasında gerçekleşecek olan E-Transit Courier’in 2023 yılında benzinli ve dizel versiyonları, 2024 yılında da elektrikli versiyonu satışa sunulacak.

- Tamamen elektrikli verimlilik ve şarj çözümleri

E-Transit Courier'in tamamen elektrikli güç aktarma organları, güçlü 100 kW motor ve tek pedallı sürüş kabiliyeti dahil olmak üzere müşterilere tavizsiz bir sürüş deneyimi sunmak üzere tasarlandı. Evde 11 kW AC’lik akım ile 5,7 saatte şarj olması hedeflenen E-Transit Courier'in evde şarjı tercih eden müşteriler arasında popüler olması bekleniyor. Ayrıca geceleri daha uygun elektrik tarifesinden yararlanmak için SYNC ekranı veya şarj yazılımı kullanılarak şarj planlanması yapılabiliyor.

Halka açık yerlerde şarj için 100 kW'a kadar DC hızlı şarj özelliği ile aracın 10 dakika şarj edilmesi ile 87 km menzil eklemesi, 35 dakikadan kısa sürede ise yüzde 10 ila 80 arasında şarj olması öngörülüyor. Ayrıca E-Transit Courier halka açık şarj cihazlarını içermesi planlanan BlueOval Şarj Ağı ile birlikte geliyor.

Beş veya daha fazla araca sahip olan müşteriler, Ford Pro E-Telematics'in kişiye özel özelliklerinden de yararlanabiliyor. Araç üretkenliğini en üst düzeye çıkarmak için anlık verileri kullanıyor ve Ford Pro Şarj’ın etkili ve sezgisel kullanımını destekleyen özellikler de sunuyor.

"Tak ve Şarj Et" özelliği ile E-Transit Courier’in BlueOval Şarj Ağı cihazları aracılığıyla rahat ve kolay şarj imkânı sunuyor. Şarj işlemi fişin takılması ile otomatik olarak başlıyor ve fişi çektikten sonra araç sahibine fatura ve şarj özeti gönderiliyor. İki şarj arasında daha fazla yol gidebilmesi için aracın "Intelligent Range" özelliği daha doğru menzil hesaplaması sunmak için veriler topluyor.

- Müşteri odaklı tasarım

E-Transit Courier'in tamamen yeni gövde tasarımı tüm boyutlarda daha fazla yük kapasitesi sunuyor. İlk kez iki “Euro” boyutlu paleti aynı anda taşıyabilen araç 2,9 metreküp toplam kargo hacmine sahip bulunuyor. Tamamen elektrikli modelin azami taşıma kapasitesi 700 kilogram (kg), azami çekme ağırlığı ise 750 kg olarak açıklandı.

E-Transit Courier, dış tasarımı ve kompakt van kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre tasarlanmış geniş, pratik iç mekânı ile işletmelerin öne çıkmasına yardımcı oluyor.

Sürücü ve yük güvenliği ise E-Transit Courier’in tasarımında en önemli konulardan oldu.

- Geliştirilmiş güvenlik ve sahip olma maliyeti

Yerleşik modemi etkinleştirdikten sonra sürücüler, ilerleyen dönemlerde Ford Pro Yazılımı aracılığıyla olası çarpışmalar ve hırsızlık olayları için gelişmiş araç güvenliği uyarılarından yararlanabilecek. Filo Çalıştırma Engelleme özelliği sayesinde, filo yöneticileri, çalışma saatleri dışında hırsızlığı veya yetkisiz kullanımı önlemek amacıyla E-Transit Courier’i uzaktan etkinleştirebilecek ve devre dışı bırakabilecek.

Ford Pro, araç güvenlik uzmanı TVL ile iş birliği içinde E-Transit Courier için fabrikada takılan kilit paketleri sunuyor. Bu güvenlik paketleri araca zorla girme gibi saldırılara karşı ikincil kanca kilitlerinin aktive olması ve sürücünün iş yükünü azaltmak ve teslimatları daha hızlı yapabilmek için kayar yan kapıların otomatik kapanma ve kilitleme özelliğini de içeriyor.

Ford Pro Service, E-Transit Courier'in planda olmayan bakım maliyetlerinin dizel motorlu modellere kıyasla en az yüzde 35 daha düşük olmasını bekliyor. Tümüyle yenilenen van, genişleyen Mobil Servis kapasitesi, benzersiz bağlı çalışma süresi sistemi ve Avrupa'nın en büyük özel ticari araç bayi ağını içeren Transit ailesinin geri kalanıyla aynı kapsamlı Ford Pro Servis ağı tarafından destekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER