EYT Sorularınıza Cevaplar

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022/Aralık ayı son kabine toplantısı sonrası verdiği müjde ile Emeklilik için yaş hariç diğer tüm şartları sağlayanlar EYT’lilere yaş şartı aranmadan emeklilik yolu açıldı.

EYT konusunda okurlarımızdan çok sayıda soru geldi, bugün de okurlarımızın sorularına cevap verelim istedik.

Buna göre ilk sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olup kadın sigortalılarda 20 yıl, erkek sigortalılarda 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayan EYT’liler işe giriş tarihine göre değişen 5000-5975 prim günü şartını sağlayanlar EYT kapsamında yapılacak düzenlemeden faydalanabilecek.

Yasal olarak kanunda belirtilen askerlik, doğum, yurtdışı borçlanması gibi hizmet borçlanmaları haricindeki geçmiş yıllardaki gün boşluklarının priminin ödenmesi ve prim gününün arttırılması mümkün değildir.

Staj sigortasında geçen sürelerde uzun vadeli sigorta kolları primi ödenmediğinden, staj sigorta başlangıçları emeklilik şartlarının belirlenmesinde kabul edilmemektedir.

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere, yaş şartının kaldırılmasıyla birlikte erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve işe giriş tarihi satırında yer alan prim gün sayısı şartları tamamlanmak şartıyla emekli olunabilecek.

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere, yaş şartının kaldırılmasıyla birlikte kadın sigortalılarda ise 20 yıl sigortalılık süresi ve işe giriş tarihi satırında yer alan prim gün sayısı şartları tamamlanmak şartıyla emekli olunabilecek.

İşverenler tarafından işçinin emeklilik dilekçesinde belirtilen işten ayrılma tarihi itibariyle SGK çıkışları yapılacak olup, işten çıkış işlemi “08 Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme” koduyla yapılacak.

Şartları tamamlamış EYT’liler e-Devlet üzerinden veya SGK müdürlüklerinden Emeklilik Tahsis Talep Formu ile emeklilik için başvuru yapabilecek.

İşçilere kıdem tazminatları ve varsa kullanmadıkları yıllık izin ücreti gibi diğer işçilik alacaklarının ödenmesi gerekecektir.

YORUM EKLE