Çocuklar fındık değil bilgi topluyor

- Güneydoğu illerinden fındık toplamak için Düzce'ye gelen mevsimlik tarım işçilerinin 3-15 yaş arasındaki çocukları, geliştirilen projeyle hem eğitim alıyor hem de gönüllerince eğleniyor - Proje sorumlusu Nuray Eran Türedi: "2013 yılında 43 öğrenciyle başladığımız projede bu yıl 271 öğrenciye ulaştık. Amacımız, çocuklarımıza sadece eğitim vermek değil aynı zamanda sportif ve sosyal faaliyetlerle kaynaşmalarını sağlamak"

Çocuklar fındık değil bilgi topluyor
banner182

DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER - Güneydoğu'daki illerden fındık toplamak için Düzce'ye gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, geliştirilen proje sayesinde eğitim almanın yanı sıra sportif ve sosyal faaliyetlerle birbirleriyle kaynaşıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Çilimli Kaymakamlığı ile Hayata Destek Derneği iş birliğiyle yürütülen "Mevsimlik Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Projesi" 6'ncı yılına girdi.

İlk yılında 30 çocuğun katıldığı proje, bu yıl Çilimli'de 3-15 yaş aralığındaki 271 çocuğa ulaştı.

Anne ve babaları bahçede fındık toplarken okuma yazma, ikili ilişkilerde konuşma becerisi, öz güven, kişisel bakım, çevre temizliği gibi konularda eğitim gören çocuklar, geleneksel oyunların yanı sıra bilgisayar, futbol ve basketbol oynayarak keyifli vakit geçiriyor.

- "Çocukların memleketlerine güzel hatıralarla dönmesi için çaba harcıyoruz"

Proje sorumlusu Çilimli Anaokulu Müdürü Nuray Eran Türedi, projeyi uygulamaya başladıkları ilk yıllarda okula gelecek öğrencilerin tespitinde zorlandıklarını söyledi.

Proje başlangıcında birtakım iletişim sıkıntıları yaşadıklarını, aileleri ikna etmeye çalıştıklarını anlatan Türedi, yıldan yıla projenin aileler tarafından da benimsediğini kaydetti.

Nuray Eran Türedi, çocukların yanı sıra aileler için de eğitim seminerleri düzenlediklerini dile getirerek, "Gönüllü öğretmenler, Çilimli ilçesine gelen mevsimlik işçi ailelerinin çocuklarına eğitim vermeye başladı. 2013'te 43 öğrenciyle başladığımız projede bu yıl 271 öğrenciye ulaştık. Amacımız, çocuklarımıza sadece eğitim vermek değil aynı zamanda sportif ve sosyal faaliyetlerle kaynaşmalarını sağlamak." dedi.

Çocukların projede yer almaktan mutluluk duyduğunu belirten Türedi, "Çocuklarımızla uçurtma, yüz boyama, ip atlama, takım çalışmaları, futbol maçı, badminton gibi faaliyetler yaparak, buradan memleketlerine güzel hatıralarla dönmeleri için çaba harcıyoruz. Amacımız çocuklarımızı tarlada çalıştırmamak ve bunun yanında eğitimlerini sağlamak." diye konuştu.

- Projeye uluslararası ödül

Nuray Eran Türedi, projenin çocukların geleceğe hazırlanması açısından da önem taşıdığına işaret ederek, şunları söyledi:

"2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Yavuz Erişen hocamızla yaptığımız akademik çalışma neticesinde UNESCO-OMEP (Dünya Erken Çocukluk Eğitimi Örgütü) Onur Ödülü, Uluslararası Çocuğa Değer Katanlar Konferansı'nda 'Yılın Sosyal Sorumluluk Kategorisi'nde ise Türkiye çapında birincilik ödülü aldık. Burada verdiğimiz emeğin karşılığını hem ödül olarak hem de çocuklarımızın güler yüzünü görünce alıyoruz. Onlara kattığımız iyi şeyler olduğunu düşünüyoruz."

banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174