MBST Sınavlarına Girecekler Mağdur Ediliyor

MBSTS 24.05.2014 Cumartesi günü saat 14.00’da Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, İstanbul (Anadolu ve Avrupa şeklinde iki bölgede), Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van illerinde olmak üzere 21 ilde yapılacağını duyurdu.

                MBST Sınavlarına Girecekler Mağdur Ediliyor
banner195

       Bu illerin dışında çalışan din görevlileri kendilerine zulüm yapıldığını iddia ederek tepki gösterdiler.

       Din Bir-Sen'in merkez binasına gelerek ya da telefonla arayarak tepkilerini dile getiren din görevlilerinin artması üzerine bir açıklama yapan Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak şunları söyledi:

       "Diyanet, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavlarının 21 ilde yapılacağını duyurdu. Sınavlara kimsenin itirazı olamaz ancak sınavların yapılacağı iller hangi kriterler dikkate alınarak tespit edildi. Artvin'deki bir din görevlisi kardeşimiz en yakın il olan Trabzon'a nasıl gidecek? Aradaki mesafeyi hesap ettiniz mi? Geliş gidiş masrafı, yol yorgunluğu.Bu yorgunluk haliyle sınava giren bir din görevlisinin başarılı olmasını bekliyor musunuz? Bu, sadece bir örnek. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Dolayısıyla il seçiminde büyük bir hata var. Bu hatanın düzeltilmesini istiyoruz."

        Artvin örneğinin gerçek olduğunu ve bunun gibi başka bir ilde sınava girmek zorunda olan din görevlilerinin kendilerini arayarak sürekli itirazlarıyla karşılaştıklarını ve kendilerinden yardım ve destek istediklerini belirten Şenocak,"Sınava girecek olan din görevlisi, bir gün önceden sınava gireceği ile gitmek zorunda. Otele yerleşecek, lokantadan yemek yiyecek. Bunlar, maddi bir külfet getirmektedir. Bu plan, sınava girecekler için gerçekten zulümdür. Bu insanların mağdur edilmesidir. Sınavdan önce bu planın gözden geçirilmesini ve mağduriyetlerin önlenmesini istiyoruz" dedi.

                                                                                      NAMIK AZGIN 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174