Hancıoğlu: "700 gün geçti, Tekkeköy Devlet Hastanesi nerede?"

İhale şartnamesi gereği 750 gün iş gününde tamamlanması gereken, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 600 günde tamamlanma sözü alarak temelini attığı 250 Yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi projesi fiyaskoya dönüştü. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, ihalenin üzerinden 700 günden fazla bir süre geçmesine rağmen hastane inşaatının daha temel seviyesinde durduğunu açıkladı.

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "100 yıllık hayal gerçek oluyor" denilerek ihalesi yapılan ve temeli bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan 250 Yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi'nin durumunu Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması istemiyle bir önerge hazırlayan CHP'li Hancıoğlu 250 Yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi inşaatıyla ilgili şu bilgiler paylaştı:

"Söz konusu hastanenin ihalesi 30.07.2018 tarihinde 126 milyon 900 bin TL bedel ile yapılmıştır. İhale konusu yapım işinin sözleşmesi ise 11.10.2018 tarihinde imzalanmıştır. Hastane inşaatının temeli 03.03.2019 tarihinde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmış ve  o törende sayın Cumhurbaşkanı, inşaatı 600 gün içinde tamamlaması konusunda yükleniciden taahhüt almıştır. Söz konusu tarihin üzerinden 700 günden fazla süre geçmesine rağmen, hastane inşaatının temeli dahi atılmamış durumdadır."

ŞARTNAMEDE BELİRTİLEN SÜREDE TESLİMİ ARTIK İMKANSIZ!

CHP'li Hancıoğlu bu tespitlerinin ardından, Bakan Koca'ya şu soruları yöneltti:

- Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı, önergenin işleme alındığı tarih itibariyle hangi düzeydedir?

- Hastane yapım işinin, inşaat henüz temel seviyesindeyken yapılmış olan mühendislik hataları nedeniyle akamete uğradığı ve yapım sürecinin bu nedenle geciktiği yönündeki iddialar doğru mudur? Doğru ise hastanenin hizmete girmesini geciktiren bu hatalar nelerdir ve sorumluları hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

- Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi ne zaman tamamlanacaktır?

- Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatının mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda inşaatın, ihale şartnamesinde şart koşulmuş olan 750 takvim günlük süre zarfında tamamlanabilmesi imkansız hale gelmiştir. İdarenin bu durumda tesis edeceği işlem ne olacaktır?

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174