Yazarımız Mimarların Duayeni, Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp Hayatını Kaybetti!

ACIMIZ BÜYÜKTÜR.

GAZETEMİZİN MÜDAVİM YAZARLARINDAN,

TÜK VE DÜNYA MİMARLARININ BAŞTA GELEN FİKİR VE BİLİM İNSANI

PROF.DR. AHMET VEFİK ALP HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR.

MERHUM NUR İÇİNDE YATSIN. KEDERLİ AİLESİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ.

YAZAR PORTAL AİLESİ

Meslektaşım ve adaşım Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp, Türkiye’nin ve dünyanın önemli bir çok yapısında imzası bulunan vizyoner ve mega ölçekli bir çok yapı ve yapıtlara imza atan, çok yönlü, dünyayı, insanı, insanlığı önemli ölçüde özümsemiş çalışkan ve girişimci bir bilim insanı, yazar, akademisyen, mimar, düşünce insanı olarak tanımlayabilirim. Kendisiyle çok uzun yıllardır arkadaşlığımız insanlık, arkadaşlık, meslektaşlık ve vizyonerlik kapsamında devam etmekteydi. Kendisinin aramızdan ayrılmasını TEESSÜRLE öğrenmiş bulunmaktayım. Işıklar içinde kalsın. Ailesine büyük sabır diliyorum.

Meslektaşım ALP’in Gün İçinde Sözcü Gazetesi haberine düşen hakkındaki çok kısa ayrıntıları olduğu gibi sizlerle paylaşıyorum:

Mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti. sabaha karşı İstanbul’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in cenazesi yarın öğlen Aydın Kuşadası’nda toprağa verileceği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı Kaybettik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YAZARIMIZIN GAZETEMİZDEKİ KÖŞESİ VE YAZI LİSTESİ LİNKİ:

https://www.yazarportal.com/yazar/profdrahmet-vefik-alp/

AHMET VEFİK ALP KİMDİR?

Ahmet Vefik Alp 31 Mayıs 1948’te Kızıltoprak’ta dünyaya geldi. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı.

AMERİKAN MİMARLAR ENSTİTÜSÜ’NDE TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİNE SEÇİLDİ

1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi. Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. 1996 yılında T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğü’ne getirilen Alp, aynı yıl Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği’ne ve bunu takiben Güney Avrupa Direktörlüğü’ne oybirliği ile getirildi.

ERDOĞAN’LA İBB BAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞTI

Prof. Dr. Alp, 1994 mahalli idareler seçimlerinde MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuştu. Alp’in, yarıştığı kişiler arasında ise o dönem Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Recep Tayyip Erdoğan da yer alıyordu. Erdoğan, o dönem yüzde 25.19 oy oranıyla İBB Başkanı seçilirken, Prof. Dr. Alp ise yüzde 1.87 oy oranı almıştı.

AKŞENER TAZİYE YAYINLADI

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan İYİ Parti lideri Meral Akşener, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’i kaybetmenin derin üzüntüsü içersinde olduğunu belirterek “Ülkemizin yetiştirmiş olduğu kıymetli değerlerden, kent bilimci ve mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’i kaybettiğimizi üzüntüyle öğrendim. Merhuma Cenabıhak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Ruhu şad mekânı cennet olsun…” ifadelerini kullandı.

YAZARIMIZ HAKKINDAKİ BİLGİ İÇERİĞİ METNİ SÖZCÜ GAZETESİNDEN ALINTIDIR.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/son-dakika-ahmet-vefik-alp-hayatini-kaybetti-6205414/

YORUM EKLE

banner151

banner174