Bafralı Kadın Çiftçiler Ankara’da

Tarım Bakanlığı tarafından Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan etkinliğe, Bafra’dan 25 kadın çiftçi katılmak üzere Ankara'ya yola çıktı.

Bafralı Kadın Çiftçiler Ankara’da
banner195

Tarım Bakanlığı tarafından Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan etkinliğe, Bafra’dan 25 kadın çiftçi katılmak üzere Ankara'ya yola çıktı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği İŞKUR işbirliği ile hayata geçirilen Tarımda Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programı kapsamında kadın girişimcilerin katılımıyla, Ankara Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezinde etkinlik düzenlenecek. Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın da katılacağı öğrenilirken, Bafra'dan 25 kadın çiftçi katılmak üzere Ankara’ya gitti.

Bafra ziraat odası başkanı Osman Tosuner ve Yönetimi, Dün Gece, kadın çiftçileri uğurlarken yaptığı konuşmada; "Çiftçi kadınların gerek üretim gerekse ailenin Geçiminde üstlendikleri sorumlulukları dikkate aldığımızda, kırsal kesimde kadınların rollerinin çokluğu ve çeşitliliği çalışma koşullarını zorlaştırmaktadır. Küçük çiftçiler, kırsal alanda kadın emeğiyle ayakta durmaktadır. Kırsal kesimdeki kadınlar olmadan, kırsal toplumun da varlığını sürdüremeyeceği düşünülürse, tarımda amaçlanan sürdürülebilirlik için kadınların önemi daha çok anlaşılmaktadır. Toplumun geleceğine yatırım yapmanın, eğitim düzeyi yüksek nesiller yetiştirmenin yolu, kadınların bilgi ve birikimlerini arttırmaktan geçmektedir. Bu bağlamda, Bafra Ziraat Odası olarak,

Tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak, 2017 yılında Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18 - 40 yaş kadınlara yönelik faaliyet gösterilerek, Program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkın da lık oluşturulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Toprağı işleyen ve hayata can veren siz kadın çiftçilerimizin dünya kadınlar gününü kutlar, başarılı çalışmalar dilerim" dedi. 

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174