Osman Tosuner’den Üreticilere Toprak Analizi Uyarısı

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, üreticileri toprak tahlili yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Osman Tosuner’den Üreticilere Toprak Analizi Uyarısı

 Ziraat Odası Başkanı Tosuner, “Toprak Analizi Konusun üreticileri uyardı.

 Konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada Başkan Tosuner şu ifadelere yer verdi.  Bilinçli bir tarım için toprak analizi yaptırmanın şart olduğunu belirterek, üreticilerin tohumu toprakla buluşturmadan önce en kısa sürede toprak analizlerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Tosuner, "Toprak analizi üretici açısından maliyeti düşüren en önemli faktördür. Toprakla buluşacak olan fide, fidan ve tohum gibi üretim materyallerinin seçimi, verilecek gübre miktarı ve cinsi, hatta gübreleme şekli bile analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

- Kullanılacak gübre analizle öğrenilir

Toprak analizi sayesinde çiftçimiz toprağa hangi gübreyi ve ne kadar atacağını bilmektedir. Gereğinden fazla atılan gübre hem toprağa, hem çevreye hem de çiftçinin cebine zarar verdiği gibi, eksik atılan gübre de bitkinin yeterli beslenmesi ve büyümesini engelleyeceği için daha düşük ve kalitesiz ürün elde edilmesine yol açar. Bu yüzden bilinçli bir tarım için toprak analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir." diye konuştu.

Tosuner ayrıca üreticilerin odalarının laboratuarında toprak analizlerini kolayca yaptırabileceklerini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174