“ AŞMAK İÇİN HAREKET ” PROJESİNİN SAMSUN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türkiye Beyaz Ay Derneği’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde yürüttüğü ‘Aşmak İçin Hareket’ projesinin Samsun protokolü imzalandı.

“ AŞMAK İÇİN HAREKET ” PROJESİNİN SAMSUN PROTOKOLÜ İMZALANDI
Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleşen imza törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Canik Kaymakamı İlhan Turgut, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Gençlik ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ile dernek ve spor kulübü başkanlarıyla sporcular katıldı. Eğitimden, istihdama, spordan, sağlığa yaşamın her alanındaki engelleri kaldırmak amacı taşıyan ‘Aşmak İçin Hareket’ projesi ile Samsun’da 2 bin engelli ve 2 bin engelsiz bireye spor yaptırarak birlikte olmalarının sağlanması hedefleniyor.

BİZİM MUTLAK SURETLE KATKI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR
Vali İbrahim Şahin yaptığı konuşmasında, “Bu gün şehrimizde çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Engellilere uzak kalırsanız, onlarla ilgili bazı problemler yaşayabilirsiniz ama engelli insanlarla bir araya geldiğinizde adeta onlara aşık olursunuz. Onlardan ayrıldığınızda özlem duyarsınız. Çünkü size çok candan bağlanıyorlar. Siz de onlara çok içten ve candan bağlanıyorsunuz. Samsun genelinde 149 bin engelli vatandaşımız var. Bunu nüfusa kıyasladığımızda nerdeyse % 8-9-10’a tekabül ediyor. Bundan 15 sene önce engellilerin sokağa çıkması bile yadırganıyordu. Hatta evlerinde oturtulması ile ilgili çaba sarf ediliyordu. Bu engelliler Allah’ın bizlere emanetidir. Arkadaşlarımızın yaşadıkları bu dünyalarına bizim mutlak suretle katkı sağlamamız gerekiyor. ‘Aşmak İçin Hareket’ projesi ile ilgili olarak hiçbir şey yapmıyorsak bile yerimizde zıplayacağız. Mutlak suretle arkadaşlarımızı bulundukları yerlerden farklı yerlere taşımamız gerekiyor "dedi.

SAMSUN’DA ULUSLARARASI DİL EĞİTİMLERİNİ BAŞLATTIK
Bu sporla, kültürel faaliyetlerle ve eğitimle olur. Bunları yaptığımız zaman engelli gibi görünen insanlar aslında hem ekonomiye, hem kendilerine, hem çevrelerine, hem de ailelerine çok ciddi katkı sağlayacağını dile getıren Vali Şahin, "Bu arkadaşlarımızı inşallah biz Samsun’da önümüzdeki süreçte eğitimden geçtikten sonra çalıştıracağız. 2017 Samsun için çok önemli bir yıl olacak. Samsun 2017 ‘de İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Bu aynı zamanda bizim için de çok önemli bir sınav olacak. Biz Samsun’da uluslararası dil eğitimlerini başlattık. Gençlik ve Spor Bakanımıza buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bakanımız spor tesisleri bakımından şehrimizi oldukça zenginleştirdi. 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Samsun’a çok ciddi anlamda tanıtım katkısı sağlayacaktır. Samsun’un daha çok tanıtımına katkı sağlayacaktır. Ben bu proje nedeniyle emeği geçen herkese katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum" şeklinde konuştu.

DAHA DA FAZLA OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
İmza töreni öncesi konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Engelli bireylerle engelsiz bireylerin spor ile bir araya gelip tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacı taşıyan bu güzel projenin Samsun ayağı ile ilgili düzenlenen imza töreninde bir aradayız. Bir devlet, demokratik devlet olduktan sonra hukuk devleti olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, demokratik hukuk devleti olmanın yanında sosyal devlet olma yönünde de önemli mesafeler kat etmiş ve kat etmektedir. 149 bin engelli vatandaşımızın olduğu Samsun’da, sosyal bir devlet olma yönündeki çabaların daha da fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda toplumumuza en fazla katkıyı verecek olan kuruluşlar, yerel yönetimlerdir, belediyelerdir. Çünkü belediyelerde karar alma ve kararı hayata geçirme mekanizmaları oldukça seri ve kısadır. Böyle bir katkıyı verebilmekten bir yerel yönetici olarak mutluluk duyuyorum “ diye konuştu.

BİR YERLERDE OTURURSANIZ, İHMAL EDİLEBİLİRSİNİZ
Dernek başkanları ve spor kulübü başkanlarına ricada bulunan Başkan Yılmaz, “Bizler şüphesiz devletimizin bu sosyal politikaları konusunda duyarlıyız ve duyarlı olmaya devam edeceğiz. Duyarlı olmasak, görevlerimizi gereğince yerine getirmemiş durumuna düşeriz. O bakımdan mutlaka bu duyarlılık içinde oluruz ve olacağız. Ama bizim bu duyarlılığımızı sizlerin teşvik etmesi lazım. Bizler bu hassasiyet yanında gündemimizdeki başka konularla da uğraşırken hemen eteğimizden çekip, elimizi tutarak unutturmayın. İsteklerinizi ertelemeyin. Bizimle olan iletişim yeteneğinizi ve ilişki sermayenizi en üst seviyede kullanın. Bunu kullanmadığınız takdirde bizi yönetenler unutmasın, gereğini yapsın diye bir yerlerde oturursanız, ihmal edilebilirsiniz. Bu yöneticinin kötü niyetinden dolayı değil, başka gündemlere yoğunlaşmış olmasından kaynaklanabilir. Taleplerinizi unutturmamanız için ilişki sermayenizi etkin bir şekilde kullanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

MÜSTESNA BİR TOPLUM NEDEN BÖYLE DÜŞÜNÜYOR
22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman AYVA yaptığı konuşmasında, “Ben öncelikle bu programa teşrifiniz için minnet ve şükranlarımı arz ediyor, hayırlı olmasını diliyorum. Engelleri sporun kardeşliğiyle yıkalım. Ülkemizin her bölgesinde 81 ilinde bu kampanyayı hayata geçiriyoruz Bu kampanya hem engelsiz insanların, hem de engelli insanların sahiplenmesi gereken ve sahiplenebileceği bir kampanyadır. Aslında bu kampanyaya milletimizin ihtiyacı vardır. Yapılan bir araştırmada insanlara “Engelli komşunuzun olmasını istermisiniz? ” diye sormuşlar. İnsanların %70’i istemeyiz demiş, %80’i aynı iş yerinde çalışmayız demiş. %57’si ise okulumda engelli bir öğrenci olmasını istemem demiş. Bu gerçekten çok acı bir tablodur.  Ama bize yakışan suçlamak, kızmak değildir. Bize yakışan bu kadar müstesna bir toplum neden böyle düşünüyor diye araştırmaktır. Biz de araştırma yaptık. İnsanların %90’ı engellilerin nasıl yemek yediğini bilmiyorlar. İnsanların %92’si engellilerle nasıl iletişim kurabileceğini bilmiyor. İnsanların %89’u engellilerin nasıl eğitim gördüğünü, yolda yürüdüğünü bilmiyor. Yani öyle bir bilmemezlikler dünyası var. Onun için her iki kesimi bir araya getirmenin yolunu araştırdık. Onun için bu projeyi hayata geçirdik. Öncelikle Sayın Valimize ve siz değerli katılımcılara çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum ”dedi.
Köksal ÖNER 


Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 09:57
banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151