Keneye Karşı Beç Tavuğu

Samsun'da kene ısırma vakalarının yaşandığı Vezirköprü'de vatandaşlara ücretsiz 900 beç tavuğu verildi

Keneye Karşı Beç Tavuğu

 Samsun'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı görülen bölgelerde vatandaşlara kenelerle mücadele için ücretsiz olarak beç tavuğu dağıtıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğünce keneyle mücadele kapsamında vatandaşlara Yozgat Keklik Üretim Merkezinde üretilen 900 beç tavuğu verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kene ısırması nedeniyle oluşan KKKA hastalığının son yıllarda Türkiye'de viral bir hastalık haline geldiğini söyledi. 

Kenelerin ilaç ve dış etkilere karşı oldukça dirençli olduğunu anlatan Kılınçer, "Kenelerle mücadele son derece güçtür. Biyolojik mücadele kapsamında yürütülen bilimsel çalışmalarda, Afrika kökenli kanatlı hayvanlardan beç tavuğunun keneleri yiyerek sayılarını azalttığı anlaşılmıştır. Beç tavukları, böcek toplayıcı işlevi görmeleri nedeniyle keneyle mücadelede son derece önem arz etmektedir. Bu kapsamda beç tavuklarını Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının en çok görüldüğü bölgelerde ücretsiz olarak dağıtıyoruz." diye konuştu.

Kılınçer, beç tavuğu dağıttıkları bölgelerde kene popülasyonunda azalma gözlemlendiğini kaydetti.


Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 16:49
banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174