Kızılırmak Deltası fotoğraf sanatçılarını bekliyor

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti fotoğraf sanatçılarını bekliyor.

Kızılırmak Deltası fotoğraf sanatçılarını bekliyor
banner195

Türkiye'nin en büyük deltalarından olan ve kent merkezine 30 kilometre mesafede bulunan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ülkede görülen kuş türlerinin önemli bir kısmını barındırıyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı yazılı açıklamada, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde fotoğraf çekiminin yasak olmadığını, deltanın araç trafiğine kapalı olduğunu belirtti.

Samsun Valiliği Mahalli Sulak Alan Komisyonunun 04 Ekim 2017 tarihli kararına göre bölgenin araç trafiğine kapatıldığını belirten Demir, Kuş Cenneti'nin manda ve sığır sahipleri dışında ziyaretçilerin SAMKUŞ tarafından tahsis edilecek bisiklet, akülü araç ve otobüsler ile alanı gezmelerinin sağlanması hususunun ise karara bağlandığını hatırlattı.

UNESCO Dünya Doğal Miras Geçici Listesi’nde yer alan bölgenin tanıtımı için her türlü çalışmanın yapıldığını, doğa fotoğrafçılarının bölgeye gelmeleri ve buranın eşsiz güzelliklerini herkese göstermeleri için de azami gayret gösterildiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Samsun Valiliğimizin 16.07.2018 tarihinde internet sitesinden de duyurduğu gibi Kızılırmak Deltası Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ile Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alan taşıt trafiğine kapatılmıştır. Araç trafiğine kapatılan alan en hassas doğal yaşamın gözlendiği bölgedir. Trafiğe kapatılması kararı ise belediyemize has bir karar değildir. Ziyaretçilerin ister kendi bisikletleri, isterlerse SAMKUŞ tarafından tahsis edilecek bisiklet, akülü araç ve otobüsler ile alanı gezmeleri ve fotoğraf çekmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Kaldı ki trafiğe kapatılan alan 1. derece sit, yaban hayatı geliştirme sahası ve Ramsar sınırı içerisinde yer almaktadır. Bu bölge 21 Nisan 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edilmiştir."

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
celal
celal - 1 ay Önce

Burayi rant icin kapatiniz kimse kimseyi kandirmasin Baskan

Misafir
Misafir - 4 hafta Önce

İkı kontrol noktası arasındaki mesafe yaklaşık 10 ila 13 km arası başkañ acaba aracından inipte 1 km yaya yürümüşmü zamanında geleni kovdular şimdi üzerlerinde baskı var galiba çok reklam yapmak istiyorlar ama gelen kişı sayısı az deltanin ekolojik yapısını bataklığa çevirdiler bölgede biçilen kamışlardan elde edilen geliri yok ettiler kısaca cennet mi cehennemmi bilmem ama geçmişte yöre halkının koruduğu deltayı mahvettiler

Ertugrul korkutmaz
Ertugrul korkutmaz - 4 hafta Önce

Siz hiç kuş fotoğrafı çektiniz mi sayın Başkan veya çeken birini gördünüz mü. Bir kuşçu ekipmanı ve malzemelerini bisiklet veya otobüs ile taşıyamaz. 13 k. Lik alanda bu malzeme ile yürüyemez. Ve sizi hala yanlış yönlendiriyorlar. Bir kuş fotoğrafcısı, makına, lens, tripot, dürbün, fasulye torbası, kamuflaj malzemesi, mat, termos, su, yemeği vs vs bir çok malzemeyi taşımak zorunda. Bunun içindir ki bşr araç ile fotoğraf çekeceği yere gitmesi gerekir. Sabah erken ve akşam güneşi sonrası işi biter. Anlatmak zor. Bir kuşçu ile çekim nasıl yapılıyor görürseniz kanaat sahibi olursunuz. Ben ankaradan her sene iki kez gelirdim samsuna, şimdi hiç gelmiyorum. Yasakla olmaz başkan..

SIRADAKİ HABER

banner151

banner174