Erhan Usta'dan Yıldırım'a "Samsun’a yapılacak olan “Hızlı Tren” Sorusu

Erhan USTA, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’a Samsun’a yapılacak olan “Hızlı Treni” ve demir yolu ağını sordu.

Erhan Usta'dan Yıldırım'a

MHP Samsun Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Erhan USTA, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının bütçesi görüşülürken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’a Samsun’a yapılacak olan “Hızlı Treni” ve demir yolu ağını sordu.

 

Erhan USTA, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’a, Samsun’dan Ankara’ya yük taşımacılığının zorluğunu anlatarak, “Sayın Bakanım, Samsun’la ilgili birkaç hususu dile getirmek istiyorum. Yük taşımacılığı bağlamında, Samsun’dan Ankara’ya yükü taşımak olağanüstü zor bizim açımızdan. Burada, Merzifon ile Kırıkkale Balışeyh arasında 170 kilometre yeni bir hattın yapılması Samsun-Ankara hattını çok ucuzlatıyor. Biliyorsunuz, Samsun bizim orada Karadeniz’e açılan kapımız, önemli bir merkez.” dedi.

 

Erhan USTA daha sonra “Hızlı Tren” ile ilgili olarak da “ Sayın Bakanım, Hızlı Trenle ilgili, olarak “proje aşamasında” diye bir şey gördüm, Bu önemli bir şey çünkü burada tünel, viyadük de yok. Yani bu yapılıyorsa da hızlandırmamız lazım, aslında çoktan yapılması lazımdı” şeklinde sözlerine devam eden Milletvekili Erhan USTA; “Ama bunun çok hızlı bir şekilde yapılmasının bizim ekonomimize çok ciddi katkısı olacaktır. Hem bölge ekonomisine, hem de Samsun bölgesine katkısı olacaktır. Samsun hakikaten ekonomik olarak bütün göstergeleri kötüleşmeye başladı. Nüfusa göre bütün ekonomik göstergeleri kötüleşiyor, en son bir gösterge vereyim. Samsun son yılda 11 basamak daha gerileyerek kişi başı kamu yatırımlarında 63’üncü sıradan 74’üncü sıraya düşüyor. Yani sanki öyle bir gelişmiş yer gibi bakılıyor herhâlde ama bütün göstergeleri son derece kötüleşiyor, buraya bir bakmamız lazım.” dedi.

 

Milletvekili Erhan USTA ayrıca; Lojistik Merkezi ile ilgili olarak da; “Samsun’un lojistik merkez olmasıyla ilgili çalışmalar var, bu çalışmaların da hızlandırılması gerekiyor, çünkü kalkınma planında Türkiye’ye ilişkin lojistik merkez konusunun önemli konu olduğunu zaten biliyoruz ama burada da sizlerin Samsun’a, o çalışmalara biraz daha katkı vermenizi istiyorum.” dedi.

 

Erhan USTA Çarşamba – Ayvacık arasında ki yolu da gündeme getirerek, “ Çarşamba-Ayvacık arasında bir yol var, çok kötü bir yol, bırakın bölünmüşlüğünü, normal yol yok neredeyse. Bu yol, iki ilçe merkezini birbirine ve Ayvacık’ı Samsun’a bağlıyor, bunun da bir an evvel programınıza alınmasını sizlerden talep ediyoruz.” şeklinde sözlerini bitirdi. 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 09:51
banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151