Mandalar Mutlu Çiftçiler Umutlu Projesi

Bafra ilçesinde "Mandalar Mutlu Çiftçiler Umutlu Projesi" kapsamında panel düzelendi.

Mandalar Mutlu Çiftçiler Umutlu Projesi

Bafra ilçesinde "Mandalar Mutlu Çiftçiler Umutlu Projesi" kapsamında panel düzelendi.

Bafra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen panelde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, proje çerçevesinde yapılan teknik gezilerde alınan bilgi ve birikimlerin önemine işaret etti.

Hayvancılığın geliştirilmesi yönünde yapılan çalışmaları değerlendiren Kuran, yurt dışından damızlık hayvan ithal edilmesinin çok verimli olmadığını ifade ederek, "Hayvancılığı geliştirmek en öncelikli hedefimiz. Biz kendi kaynaklarımızı kendimiz kullanıp geliştirmemiz için elimizden geleni yapmamız lazım. Samsun ilinde ve sayı olarak en fazlası Bafra'da bulunan manda yetiştiriciliğinin artması için çaba sarf etmeliyiz." diye konuştu.

Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, proje çerçevesinde gerçekleştirilen eğitim programlarını önemsediklerini söyledi.

Eğitimler kapsamında düzenlenen teknik gezilere katılma imkanı bulduğunu ifade eden Kırmacı, "Bana çok şey kattığını düşünüyorum. İnşallah değerli yetiştiricilerimize de çok şey katmıştır. Bu proje kapsamında çeşitli eğitim etkinlikleri, broşür, kitapçık gibi çalışmalarımız oldu. Bu paneli de üniversitenin değerli hocaları ile gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Bafra Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin de söz konusu proje kapsamında yapılan çalışmalara değinerek, proje kapsamında Samsun'dan 85 genç üreticiyi yurt genelindeki örnek işletmeleri incelemeleri için düzenlenen gezinin yararlarını kaydetti.

Ziraat Mühendisi Murat İyigün'ün yaptığı sunumunun ardından OMÜ Doç. Dr. İsmail Sezer, Yard.Doç.Dr. Hüseyin Erdem, Yard.Doç.Dr.Hatip Muruz, Hayvan Sağlığı ve Yetiştirme Şube Müdürü Turgut Güler birer konuşma yaptı.

Panele AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin'inde aralarında bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçiler katıldı.  Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174