Bafra Gençlik Merkezi'nde Organ Bağışı Haftası Etkinliği

Bafra İlçe Sağlık Müdürlüğünce, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla seminer düzenlendi.

Bafra Gençlik Merkezi'nde Organ Bağışı Haftası Etkinliği
banner195

 Bafra İlçe Sağlık Müdürlüğünce, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla seminer düzenlendi.

İlçe Sağlık Müdürü Aytaç Akın, Hüseyin Kurumahmutoğlu Gençlik Merkezi'nde düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, nakil ameliyatlarında kullanılan organların bir kısmının canlıdan, bir kısmının da vefat eden kişilerden sağlandığını anlattı.

Vefat eden kişilerin sağlam kornea ve böbreklerinin alınıp organ bekleyen kişilere nakledildiği anlatan Akın, "İleri derecede kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam, sadece organ nakli ile mümkündür." dedi.

Beyin ölümünün, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybolması anlamına geldiğine işaret eden Akın, şöyle konuştu:

"Beyin ölümü gerçekleşmeden kadavradan organ nakli yapılamaz. Bu durum koma veya bitkisel hayattan farklıdır. Beyin ölümünde beyin fonksiyonları tamamen, başa dönmeyecek şekilde, yani tamiri imkânsız biçimde kaybolmuştur. Solunum ve kalp atımları yapay olarak makinelere bağlı şekilde ile sürdürülebilir fakat beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülemez. Koma ve bitkisel hayatta olan hastalardan bazıları uzun yıllar sonra hayata dönebilmesine rağmen, beyin ölümü gelişmiş hastalar için bu söz konusu değildir."

Akın, kadavra donörden elde edilen organların Ulusal Koordinasyon Sistemi ile tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakledildiğini kaydetti.

Seminerin ardından katılımcılara organ bağışı konulu broşür dağıtıldı.

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174