BİLİNÇSİZ AVCILAR KUŞLARA ZARAR VERİYOR

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi, yaralanan veya hastalanan hayvanların tedavisine devam ediyor.

BİLİNÇSİZ AVCILAR KUŞLARA ZARAR VERİYOR

     Kliniğe gelen bazı hayvanların ateşli silahlardan dolayı yaralanmış olması duyarsız kişilerin acımasızca hayvanlara saldırdığını gözler önüne seriyor.
     Bölgede yaban hayvanlarının ölüme terk edilmesine göz yummayan birçok kişi ve kurumun bulup Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi’ne getirdiği yaralı ve hasta hayvanlar burada hızlı bir şekilde tedavi edilerek sağlıklarına kavuştuktan sonra doğal yaşam alanlarına salınıyor.
                  2 HAFTA ÖNCE KLİNİĞİMİZE GETİRİLDİ


       Ondokuz Mayıs Belediyesi çalışanları tarafından kliniğe getirilen Peçeli Baykuş’un duyarsız ve hayvan sevgisi olmayan kişilerce ateşli silahla yaralandığını tespit eden Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi Veterineri Peria Tabatabaei, yapılan müdahalelerin ardından baykuşun durumunun iyi olduğunu ifade ederek, “Yaralı Baykuş,  Ondokuz Mayıs Belediyesi çalışanları tarafından 2 hafta önce kliniğimize getirildi. Ateşli silah yaralanması sonucu sağ ayağından ve kanadından ağır yaralanmıştı ve genel durumu da oldukça kötüydü. Röntgen ile sağ ayak ve kanatta çatlak tespit edildi. Bu tanıların ışığında tedavisi başlatıldı. Şu anda durumu iyi ve çok yakında doğaya salınacağı günü bekliyor” dedi.
                  SALDIRILAR SONUCUNDA ZARAR GÖRÜYORLAR


      Kuş Cenneti’nde bulunan kliniğe gelen diğer birçok kuş türünün de bilinçsiz ve insanlıktan nasibin almayan insanlar tarafından ya da doğal hayat içerisinde uğradıkları saldırılar sonucu zarar gördüğü öğrenildiğini belirten Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi Veterineri Peria Tabatabaei,” Geçtiğimiz günlerde kliniğe getirilen ve şahin saldırısına uğrayan Bayağı Balaban türü bir kuş, ateşli silahlar sonucu yaralanan Van Martısı ile Peçeli Baykuş ve ishalden dolayı bitkin düşen bir şahinin tedavilerinin devam ettiği ve sağlık durumlarının stabil hale geldikten sonra doğaya salınacak “diye konuştu.
     Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediyesi, avcıların yaptığı kaçak ve yanlış avlanma konusunda gerekli tüm çalışmaları yaparken, bölgede kaçak avlanmanın önüne geçilmesi adına jandarma ekipleri sürekli olarak kontrollerini sürdürüyor.


            Köksal ÖNER

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:08
banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151