Bakan Çağatay Kılıç, FIFA Kokart Töreninde önemli mesajlar verdi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,FIFA Kokart Töreninde önemli mesajlar verdi.

Bakan Çağatay Kılıç, FIFA Kokart Töreninde önemli mesajlar verdi
banner195

       Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuşması söyle: 

     "Sorumluluğu beraber taşımalıyız. Hakemler hatasıyla, doğrusuyla bizimdir. Uluslararası alandaki yerlerini sağlamlaştırmak için onlara destek olmamız lazım. Kaliteyi futbolcu, hakem ve kulüp açısından birlikte arttırırsak, dünyada futbolumuzun marka değerini de arttırmış oluruz"

      -“ 'Falanca şöyle demişti, böyle demişti...' Öyle deyip demediğini öğrenmek çok mu zor? Gidip sorun. Art niyetin olmadığı yerlerde sorunların, yanlış anlaşılmaların aşılacağını düşünüyorum."

       Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, hakemlerin uluslararası alandaki yerlerini sağlamlaştırmak için kendilerine destek olmaları gerektiğini söyledi.

       Bakan Çağatay Kılıç, Belek Turizm Bölgesi'nde düzenlenen Merkez Hakem Kurulu Kış Semineri FIFA kokart takma töreninde yaptığı konuşmada, "Sorumluluğu beraber taşımalıyız. Hakemler hatasıyla, doğrusuyla bizimdir. Uluslararası alandaki yerlerini sağlamlaştırmak için onlara destek olmamız lazım. Kaliteyi futbolcu, hakem ve kulüp açısından birlikte arttırırsak, dünyada futbolumuzun marka değerini de arttırmış oluruz" dedi.

        Bakan Çağatay Kılıç, futbola yapılan yatırımların değerlendirilmesi halinde ne kadar büyük yol alındığının en iyi şekilde görüleceğini ifade etti.

      “UEFA standartlarına uygun şekilde inşa edilen statlar, uluslararası maçlar için de önemli bir alt yapı oluşturacaktır” diyen Bakan Çağatay Kılıç, “Türkiye'de yapılan spor yatırımları dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmıyor.  Bu anlamda büyük bir atılım içindeyiz”  ifadelerine yer verdi.

      “TFF ve Kulüpler Birliği’nin yakaladığı birlik ve beraberlikte hakemlerin de büyük katkısı var”

       TFF ve Kulüpler Birliği’nin yakaladığı birlik ve beraberlikte hakemlerin de büyük katkısı olduğunu işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, birlikte aynı hedefe doğru yürümenin sonucunda büyük bir başarı elde edileceğini dile getirdi. Futbol ekonomisinin dünyada 480 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'de ise bu rakamın 1.5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

        Hep birlikte Türk futbolunu yükselteceklerini ve marka değerini artıracaklarını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, futbolu yükseltirken farklı branşlara, amatör ve olimpik dallara da büyük önem vereceklerini belirtti.

       Hakemlerin art niyetli olduğunu düşünmediğini ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

       "Kasıtlı bir hata olduğunu düşünmüyorum. Zaten kasıtlı hata diye bir olay olamaz. Kasıt varsa art niyet vardır.  Sahaya çıktığınız zaman hakemler de futbol şöleninin bir parçası. Uluslararası anlamda Türkiye'yi temsil eden hakemlerimiz var. Cüneyt Çakır bunların bir örneği.  Maç bittikten sonra neyin olup olmadığını oturup müzakere etmek kolaydır."

        “Sorumluluğu beraber taşımalıyız. Hakemler hatasıyla, doğrusuyla bizimdir”

        Bir sorunu çözmek için sürekli bir kurumun, kişinin üzerine sorumluluk yüklenmemesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, "Sorumluluğu beraber taşımalıyız. Hakemler hatasıyla, doğrusuyla bizimdir. Uluslararası alandaki yerlerini sağlamlaştırmak için onlara destek olmamız lazım. Kaliteyi futbolcu, hakem ve kulüp açısından birlikte arttırırsak, dünyada futbolumuzun marka değerini de arttırmış oluruz" dedi.

        Futbol içinde yaşanan olaylardan sonra herkesin özeleştiri yaptığını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

          "Bu özeleştirilerin, eleştirilerin karşılıklı saygı içerisinde, birbirimizle açık konuşabilecek durumda olması gerekiyor. Bu konuşmalar basın üzerinden olmamalı. Bu konuşmalar, gerekli kurullar üzerinden toplantılarda ya da seminerlerde olmalı. Basın üzerinden cevap verilmeye başlandığı zaman işin rengi değişiyor. İşin içerisine cevap verme yerine polemik giriyor. 'Falanca şöyle demişti, böyle demişti...' Öyle deyip demediğini öğrenmek çok mu zor? Gidip sorun. Art niyetin olmadığı yerlerde sorunların, yanlış anlaşılmaların aşılacağını düşünüyorum."

           “Futbolcuların büyük sorumlulukları  var. Yaptıkları hareketlerle örnek olmaları gerekiyor”

          Bakan Çağatay Kılıç, futbolcuların da saha içerisinde hakemi aldatmaya yönelik hareketleri ya da söyledikleri bazı sözler nedeniyle özeleştiri yapmaları gerektiğini vurgularken, “Futbolcuların büyük sorumlulukları  var. Yaptıkları hareketlerle örnek olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Herkesin birbirini desteklediği, hatalar olduğunda açık açık birbiriyle müzakere ettiği bir ortamda, hem futbola hem hakem camiasında hem de futbolculara hizmet edilmiş olacağını söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

          “ Bütün bunları yaptığımız zaman da Türk futboluna ve Türk sporuna hizmet edip uluslararası anlamdaki başarıların gelmesini sağlamış oluruz. Bundan dolayı ben, hepinizden tekrar rica ediyorum; birbirinize olan davranışlarınızda lütfen dikkatli olun. Hakemlerimize karşı olan eleştirileri, yapılması gereken kurallar içerisinde yapalım. Bunun dışındaki eleştiriler bizi yanlış yerlere götürür. Maçın heyecanıyla, doğrudan yapılan açıklamalar, daha sonra pişmanlık duyabileceğiniz sözlerden oluşabilir ama daha sonra ağızdan çıktığı için o sözü geri almak zordur. O sizi takip eder.”

       “Uluslararası futbol camiası içerisinde hakemlerimizle de yer almamız gerekiyor”

        Hakemlerin kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri için Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarına vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç, “Bu destek maddi anlamda, kendimizi geliştirmek anlamında, tesis anlamında da olabilir. Şunu açık olarak ortaya koymamız lazım; uluslararası futbol camiası içerisinde takımlarımızla, sporcularımızla olduğu kadar hakemlerimizle de yer almamız gerekiyor. Eğer Dünya Kupası’na bu sene sadece Cüneyt Çakır ve yardımcıları gittiyse ümit ederim bir dahaki Avrupa Kupasına, Dünya Kupası’na iki hakemle, üç hakemle gidelim. Farklı uluslararası müsabakalarda neden hakemlerimiz olmasın. Bunu başarmak hepimizin görevi ve hepimizin sorumluluğu. Ümit ediyorum ki burada yaptığımız müzakereleri konuşmalar, değerlendirmeler gelecek için hepimize ve hepinize hem yol gösterici olacaktır hem de destek olacaktır” şeklinde konuştu.

             Bakan Çağatay Kılıç’tan hakemlere önemli mesajlar

          Tesisleşme anlamında hem maddi hem de altyapı gücüne sahip olunduğunun altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, bu tesislerin içini dolduracak, değer katacak olan insan gücünün sporcular olduğunu belirtti.

          Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, konuşmasını şöyle tamamladı:

          “Sunulan imkanları iyi değerlendirin, kendinizi iyi yetiştirin. Sadece burada olan kardeşlerimiz için söylemiyorum, bütün spor camiası için söylüyorum bunları. Hepinizin sunulan imkanları çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü sunulan imkanların doğru değerlendirilmesi sonucunda ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düşüncesiyle yaptığımız bu yolculuk, bu siyaset işte o zaman ülkemizin 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla hepinizin ve hepimizin üzerinde büyük sorumluluklar var. Ümit ediyorum ki herkes sorumlulukların bilincinde olarak yoluna devam edecektir.”

                              30 hakeme FIFA kokartı takıldı

      Törende 30 hakeme 2015'te taşıyacakları FIFA kokartları takıldı.

      Hakemlerden Cüneyt Çakır'a Bakan Çağatay Kılıç tarafından kokartı takılırken, Hüseyin Göçek'e Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Başkanı Abdurrahman Arıcı, Halis Özkahya'ya TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Tolga Özkalfa'ya Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşakarı Faruk Özçelik, Barış Şimşek'e TFF 2. Başkanı Mehmet Baykan, Mete Kalkavan'a TFF Başkanvekili Servet Yardımcı, Ali Palabıyık'a ise Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ kokartlarını taktı.

        NAMIK AZGIN 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174