Atıkları Sanata Dönüştürdü

Samsun'da bir lisede görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapan Maksude Güney, aşırı tüketime tepki göstermek amacıyla atık malzemeleri kullanarak çeşitli eserler yaptı.

Atıkları Sanata Dönüştürdü
banner195

Samsun'da bir lisede görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapan Maksude Güney, aşırı tüketime tepki göstermek amacıyla atık malzemeleri kullanarak çeşitli eserler yaptı.
Şadiye Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi'nde öğretmenlik yapan Güney yaptığı açıklamada, insanların tüketim çılgınlığına gönderme yaparak farkındalık oluşturmak amacıyla atıklardan eserler yapmaya karar verdiğini söyledi.
Çalışmaları için ihtiyaç duyduğu malzemelerin büyük bölümünü sanayi hurdalığından temin ettiğini anlatan Güney, kullanılmayan süs eşyaları, kağıt, eski elektronik parçalar başta olmak üzere her türlü atığı değerlendirdiğini belirtti.
Çalışmasının çıkış noktasının daha çok tüketim kültürünün yoğunlaşması ve insanların tüketimden zevk alır hale gelmesi olduğuna dikkati çeken Güney, şöyle devam etti:
"Bilgisayar parçalarından incik boncuğa, yalıtım malzemesinden açık bilgisayar parçalarına kadar pek çok farklı şeyi çalışmalarımda kullanmaya çalıştım. Kullanılmaz dediğimiz her türlü objenin kendine yer edinebileceğini, göze hoş gelebilecek çalışmaların çıkabileceğini insanlara göstermek istedim. Bunu yaparak da tüketim toplumuna bir gönderme yapmış olduk. İnsanların tüketerek mutlu olmaya çalışmasının yanlış olduğunu, asıl mutluluğun üreterek yaşandığını göstermeye çalışıyorum."
Güney, eserlerinde eskiye özlemini de yansıtmaya çalıştığını dile getirerek "Yaklaşık 2 ayda 'Retro Sentez' adını verdiğim sergiyi hazırladım. Sergide atıkları kullanarak yaptığım 18 tablo bulunuyor. Atıkları tabloya yerleştirdikten sonra üzerlerini boyuyorum." dedi.
Yaptığı eserlerle geçmişe ait değerlere sahip çıkılmayışına karşı eleştirel bir yaklaşım da ortaya koyduğuna işaret eden Güney, "Serginin oluşmasında ressam olan eşim Engin Güney'in de büyük desteği oldu. Eserlere olan ilgiden çok mutlu oldum. Eserlerimi aslında satmak için yapmamıştım. Sadece tüketim çılgınlığına gönderme yapmak istemiştim ama almak isteyenler olunca satmaya karar verdim." görüşünü kaydetti.
 

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174