Bafra Belediyesi Ekim Ay Meclis Toplantısı

Bafra Belediye Meclisi Olağan Ekim Ayı 2. Birleşimi Bafra Belediyesi Ali Kale Turistik Tesislerinde gerçekleştirildi.

Bafra Belediyesi Ekim Ay Meclis Toplantısı
banner195

        Bafra Belediye Meclisi’nin 04.06.2014 tarihli toplantısına ait gelen evrak ve dilekçeler okundu.

        2014 yılı ek ödenek ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 27.05.2014 tarih ve 845 sayılı yazısı, taşıt talebi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 03.06.2014 tarih ve 894 sayılı yazısı, taşıt talebi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 03.06.2014 tarih ve 895 sayılı yazısı, kredi talebi ile ilgili Başkanlığın 03.06.2014 tarih ve 14 sayılı yazısı oy çokluğu ile kabul edildi.

     Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin`in başkanlık ettiği toplantıda bütçe komisyonu raporu, tarife komisyonu raporu ve gündeme sonradan eklenen Bafra Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kurt`un Yurt dışı ve diğer ülkelere yapılabilecek ziyaretlerde gerekli görüldüğünde meclis üyeleri ve komisyon üyelerinin de götürülmesi, masraflarının belediye tarafından karşılanması konuları görüşülerek oylandı ve oy çokluğu ile meclisten geçti.

      Bafra Belediye Meclisinin 01.10.2014 tarihli toplantısına ait gelen evrak ve dilekçeler gündemi okundu ve oy çokluğu ile kabul edildi.

      2015 Mali yılı Bütçesi ve performans programı ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 30.09.2014 tarih ve 1164 sayılı yazısı, 2015 Mali Yılı Ücretler Tarifesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 30.09.2014 tarih ve 1165 sayılı yazısı, 2015 Mali Yılı Vergi Resim ve Harçlar Tarifesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 30.09.2014 tarih ve 1166 sayılı yazısı, kredi talebi ile ilgili Başkanlığın 30 . 09.2014 tarih ve 26 sayılı yazısı, Bilirkişi seçimi ile ilgili Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 15.09.2014 tarih ve 873 sayılı yazısı okundu ve oy çokluğu ile kabul edildi.

     2014-2019 yıllarını kapsayan stretejik planın ve programın uygulanması ile 2015 yılı performans programı kabul gören ve planlanan Belediyenin üst yöneticisi olarak Belediye Başkanı tarafından temel ilkeler çerçevesinde, hedeflenen misyon ve vizyonun başarılı bir şekilde, Belediye hizmet birimleri ile yürütüldüğü görüşüldü.

     2015 yılı mali yılı için düzenlenen performans programının 5397 sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesi’nin A.Bendi uyarınca kabulü meclise sunuldu ve oy çokluğu ile meclisten geçti.

TEŞEBBÜS VE MÜLKİYET GELİRLERİ 5 ANA KALEMDEN OLUŞTURULDU

     2015 yılı tahmini Bütçe kararnamesi 48 Milyon 633 bin TL olarak verildi. Bütçe Kararnamesi okundu, oy birliği ile kabul edildi.   
      Toplantıda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)  Belediye Meclis Üyesi İsmail Bekar, tarife komisyonu raporunun okunmasından sonra Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin`e, “Belediyeye evlilik cüzdanı almak için gelen vatandaşların  belediyeye borçları olduğu takdirde evlilik cüzdanı veriliyor mu? Verilmiyor diye bir şaibe var.” şeklinde soru yöneltti.
      Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “ Öyle bir uygulama yok” diyerek cevapladı.İsmail Bekar, “Bunu yaşayan vatandaşlar var. Bir kaç tane  şikayet geldi.  Bir vatandaş cüzdan almaya gitmiş. Bir yerden  borcu varmış belediyeye, borcunu öde şeklinde bir baskı olmuş. Bu durum akıllara zarar yani, bunu yapan kimse, vatandaş evlenmesin mi?” şeklinde konuştu.
      Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Seninde alacağın olsa adam gelse bir şeyler yapmaya kalksa alacağını istersin ama vermemek gibi bir şey olamaz. Bana öyle bir şikayet gelmedi. Böyle bir şey varsa” dedi ve sözü kesilerek İsmail Bekar tarafından “Her şey size gelmiyor başkanım” cevabı verildi.

      Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, İsmail Bekar`a,  “gelir genelde her şey kulağıma geliyor” şeklinde cevap verdi.
      Toplantı gündemine sonradan eklenen  AK Parti meclis üyesi ve Bafra Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kurt`un dilekçesinin görüşülmesinde Meclis üyesi veya komisyon üyelerinin gitmesi durumuna itiraz eden  MHP İsmail Bekar, “Ne niyetle gidecekler?” diyerek itiraz etti.
      İsmail Bekar ve Zihni Şahin`in arasında geçen diyalog şöyle;

İsmail Bekar: “Başkanım Meclis veya komisyon üyeleri ne amaçla gidecekler, ne niyetle gidecekler yurt dışına?”

Zihni Şahin: “Gidecek derken kesin gidecek değil. İşi düşerse gidecek İnceleme gezisi için.”

İsmail Bekar: “Neyi inceleyecekler?”

      Bafra Belediye Başkanı  Zihni Şahin’in: Şehirleşmeyle ilgili mecliste söylemi şöyle:

-        İsmail Bekar: “Başkanım onun  için gidilmesine gerek yok. Ben 15 yıl yurt dışında kaldım. Onu bedava, gitmeden size anlatabilirim yani.”

-       Zihni Şahin: “Bu konuyla ilgili bir gündem olursa, gidebilecek hazırda durması için yani.”

-       İsmail Bekar: “O zaman alırız başkanım o kararı niye şimdi alıyoruz ki?”

-       Zihni Şahin: “ Ani bir şey oldu, gidecek o zaman adam ara toplan onlarla mı uğraşılacak. Dönem başında alırız kararı illaki gidecek diye bir şey yok.  Geçen dönem kararımız vardı. Bir defa gittim ben.”

-       İsmail Bekar: “Siz gidin başkanım size bir şey demiyorum.”

-       Zihni Şahin: “Arkadaşlar kararımızı alalım, gerektiğinde gidilecek kesin gidilecek diye bir durum yok yani.”

          Konuşmaların ardından İsmail Kurt`un gündem dışı dilekçesi oylanarak oy birliği ile meclisten geçti.”

NAMIK AZGIN Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174