Kent Konseyi Genel Kurulu Ertelendi

Bafra ilçesinde, Kent Konseyi Genel Kurulundaki tartışmadan dolayı genel kurul ertelendi.

Kent Konseyi Genel Kurulu Ertelendi
banner195

      Bafra Kent Konseyi 2. Olağan Genel Kurulu'nda usul tartışması nedeniyle çıkan tartışmalar neticesinde ertelendi.

     Bafra Kent Konseyi Genel Kurulu Bafra Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde saat 14.00’de toplandı.

               “ORTAK AKIL İLE BAFRA’YI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”

      Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra açılış konuşması yapan Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “ Bafra Belediye başkanı olarak, 6.yılımız dolmak üzere, her zaman büyük bir aile olarak, kimsenin düşüncesine, fikrine, partisine bakmadan, herkesle bir ve beraber, Bafra’nın problemlerini çözmek, Bafra’ya hizmet etmek için hep beraber gayret gösterdik. Son dönemde bütün sivil toplum örgütlerimiz, ilgili arkadaşlarımızla beraber, Bafra’nın geleceğini planlama adına, yapılan çalışmalarda, bu birlikteliğin, güzel meyveler vereceğini, sonuçlarının çok güzel olacağını bize göstermiş oldu ve bunun memnuniyeti içindeyim. Bu duygularla yapmış olduğumuz bu çalışmalar, aynı anlayışla devam edecektir. Buna kimsenin kuşkusu olmasın. Kent konseyi hepinizin bildiği gibi merkezi yönetimin, yerel yönetimin kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşlarını ve sivil toplumun kentin sorunlarının ve vizyonlarının tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği, ortak akıl ve uslaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetim mekanizmalarıdır. Bu nedenle kent konseyleri şehirler için son derece önemlidir. Kent konseyleri yapısı içerisinde yer alan meclisten, mahalle meclisleri, gençlik meclisi, kadın meclisi ve sosyal çalışma gurupları birlikte hareket ettiğinde, belediyemizin önüne öneriler getirecektir. Bu önerileri de Belediye olarak bizler, imkânlarımız oranında hayata geçireceğiz. Gücümüzün yetmediğini de, planımıza, programımıza alarak, daha sonra yapılması noktasında gündemimize alacağız. Onun için kent konseyi, gerçekten çok önemli” dedi.        

      Divan Başkanlığına seçilen İbrahim Korukçu’nun yaklaşımlarına tepki gösteren Genel Kurul üyeleri seçimin kapalı usulde yapılmasını istedi. Bu nedenle Genel Kurul toplantısı hararetli tartışmalara sahne oldu.

                 KORUKÇU, NAMIK ANARAT’A TEZGAH ATTI AMA TUTMADI

      Bafra Kent Konseyi Genel Kurulunda divan’dan söz alarak konuşan Eğitim-Sen Bafra ilçe Başkanı Tacettin Koca; “Ben öneri sunmak istiyorum, çünkü öneriler kısmı olması gerekiyordu, Genel Kurul gündemine yeni maddeler eklenmesini talep ediyorum. Seçimlere geçilmeden önce konuşmak isteyen arkadaşlar olabilir. Ben aynı zamanda kent konseyinin hali hazırdaki yönetiminde olan bir insanım. Kent Konseyinin geleceği ile ilgili söylemek istediğim düşüncelerim var. İkinci bir önerim de şudur; Kent Konseyinin seçimlerinin kapalı usulde yapılmasını istiyorum. Bunun yöntemi de şöyledir; Başkanlık, yönetim ve meclis üyelikleri ile ilgili bütün duyurula yapılır. Bu görevlere talip olan insanların isimleri alınır. Gerekli oy pusulaları oluşturulur ve insanlar rahat bir şekilde oylarını kullanırlar. Bunu şunun için önemsiyorum. Bugün burada anladığım kadarıyla aynı göreve birden fazla arkadaşımız talip durumdadır. İnsanların ellerini kaldırıp indirilip sayılması bize yakışmaz. Daha sonraki süreçte buna itiraz olursa genel kurul lav olur, tekrarlanması gerekir. Bunların önlemini şimdiden alalım” dedi. 

       Divan Başkanı İbrahim Korukçu’da Tacettin Koca`ya cevaben yaptığı konuşmada; “Genel Kurulumuz görevli arkadaşımızın gündemi okumasıyla başlar. Gündemimiz okundu, belirtildi. Şimdi bu gündemin dışında gelen talepler; kapalı oylama vs, o zaman yeni bir yönetim ve yeni bir tarih hazırlanacak ona göre bu işler yapılacak. Şu anda kapalı oylamaya müsait değil burası. Yani bir hazırlık yapılmış değil. Bu kadar katılım olması güzel bir şey. Katılımcılar ellerini kaldırır, biz sayarız, sizler de sayabilirsiniz. Bu şekilde kent konseyi başkanı seçilmiş olur. Ama dediğin öneriyi bir dahaki kongreye değerlendirebiliriz” diye konuştu. 

        Tacettin Koca da yaptığı konuşmada; “Demokratik bir işleyiş yapalım. Kent Konseyinin yönetimindeyim ve söz istiyorum. Genel Kurulun açılışını kent konseyini yönetmiş insanlar yapar. Ben buraya olumsuzluk yaratmak için gelmedim. Bu genel kurla riayet etmek için geldim” Şeklinde konuştu.

         Divan Başkanı Korukçu’da,  Tacettin Koca’ya; “Şu anda gündemimiz kent konseyi başkanının seçimi. Bununla ilgili görüşünüz var mı?”diye sordu.

        Divan Başkanı İbrahim Korukçu’nun bu yaklaşımına tepki gösteren Genel Kurul üyeleri ‘Eee, Kapalı’ şeklinde sesler yükselmeye başladı.

        İşitme Engelliler Bafra Temsilcisi ve Genel Kurul delegesi Serdar Güler Divan Başkanı İbrahim Korukçu’nun yaklaşımına tepki göstererek alkışlar arasında yaptığı konuşmada; “Bu işe bir çözüm bulalım. Bu seçimin kapalı zarf usulü ile yapılmasını istiyoruz. Burada birden fazla aday olan arkadaşımız var. Oy kullanacak olan genel kurul üyeleri niye adayların yanında rencide olsun ki? Gider oyunu sandığa atar. Yanlış mı bu? Doğrusu budur” dedi.

        Kent Konseyi Genel Kurul Üyesi ve Bahçeler Mahallesi Muhtarı Erkan Kadakal da Divan Başkanı İbrahim Korukçu’nun Genel Kurul üyeleriyle münakaşaya girmesi üzerine söz alarak yaptığı konuşmada; “Seçimin nasıl yapılacağı bellidir. Seçim Kapalı usulde yapılır.  Biz burada hepimiz arkadaşız dostuz. Biz arkadaşlarımızın adayların yanında el kaldırıp indirmesini istemiyoruz. Yani hepimiz de seçilmiş insanlarız. Seçimin nasıl yapılacağını da biliyoruz. Hele hele de Bafra Kent Konseyini seçeceksek, kent konseyi böyle olmaz. Kapalı usulde seçeriz. İnsanların oylarını alan adaylar bu koltuklara gelir. Seçimin olma tarzı, yakışanı Bafra’ya da budur. Ben bu kadar diyorum mahalle muhtarı olarak. El kaldır el indir” diye konuştu.

      Erkan Kadakal’ın konuşması Kent Konseyi Delegelerinden büyük alkış aldı. Daha sonra Divan Başkanlığına sunulan dilekçe ile Kent Konseyi seçimlerinin kapalı usulde yapılması istendi. Başkan Korukçu; dilekçeyi genel kurul üyelerinin oylarına sundu.      

      Oy çokluğu ile kapalı usulde seçim yapılmasına karar verildi.

 Divan Başkanı Korukçu bunun üzerine yaptığı konuşmada Genel Kurul seçimlerinin kapalı usulde yapılabilmesi için gerekli hazırlıkların yapılacağını belirterek; “Genel Kurulun seçim tarihi Kent Konseyi Genel Kurul üyelerimize davetiye çıkartılarak bildirilecek” dedi ve genel kurulu kapattı.

        NAMIK AZGIN


Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174