CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay,”Bafra Çiftçisi Kan Ağlıyor”

2015 yılında, Bafra ovasında çiftçinin üretimde istediği parayı kazanamadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay,”Bafra çiftçisi kan ağlıyor” dedi.

CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay,”Bafra Çiftçisi Kan Ağlıyor”

     Çiftçi üretiminde girdi fiyatlarının bugün geçen yıllara oranla korkunç seviyede olduğunu vurgulayan CHP Bafra İlçe Başkanı Nihat Oktay, “Gübre, mazot ve diğer işçilik özellikle üretim aşamasında çok büyük maliyet oluşturmakta, bugün üretimde istenilen rekolteye de ulaşılamadı. Ama ne yazık ki; pazarlama konusunda Bafra ovasında üreticinin hala eski problemleri devam ediyor. Bafra’da topraklarımızdan bereket fışkırıyor ama Bafra’nın o meşhur karpuzu, kavunu önceki yıllarda lekelendi. Bafra karpuzunun, kavununun ilerlemesini engellemek isteyen kişiler bu lekeleme işini yaptı. Bafra ovasında üretilen sebzelerin pazarlanması konusunda rahatsızlık bugün itibariyle devam ediyor. Bugün bir dekar alanda karpuzun maliyeti 1400 TL, bir dekar alanda tarladan karpuz 400-500 TL’den satılıyor. Bu gidişle, Bafra ovasında çok sayıda çiftçimizin karpuzu-kavunu elinde kaldı. Bugün Bafra’da karpuz 10-15 kuruş arasında satılıyor. Bafra ovasında çiftçi yine busene boşa çalıştı. Bafra ovasında, karpuz son 10 yılın en düşük seviyesinde, gerçekten bu işler açısıdır” diye konuştu. 

    Mevcut hükümetin tarım politikasının iflas ettiğini belirten CHP Bafra İlçe Başkanı Nihat Oktay, tarım politikasının böyle gitmesi halinde, Bafra ovasında üretici çiftçilerin üretimde, sıkıntısının devam edeceğini söyledi.

    Bafra ovasının en önemli sebzelerinden biri olan Çarli Biberin Bafra ilçesinde bulunan pazarlarda yok edildiğini vurgulayan Oktay, Çarli Biberin Bafra’da bulunan Pazar yerlerinde bulunmadığını ifade etti.

    CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay, “Biz önce karpuzları, kavunları ve çeşitli sebze türlerini komşu ülkelere satı yorduk. Şimdi Suriye ve Irak’da savaş var. Gürcistan, Yunanistan ve İran’la ticaretimiz cılız durumda, Bulgaristan’da ticaretimiz durmuş, Rusya’ya gönderilen ürünlerin bazıları hemen geri gönderiliyor. Bu gidişle sebzelerimizi kime pazarlayacağız? Dışarıdan insan ithalatımız oldu. Şuan resmi rakamları ne olduğu belli değil ama Suriye’den Irak’tan Afganistan’dan 2-3 milyon insan ithal oldu. Birde bunları beslemek zorunda kalıyoruz. Artık ihracaattan vaz geçtik, ithalatı bie insana döndüren bir zihniyette nasıl ürününüzü pazarlayacaksınız? Hükümet üreticinin önünü açmalı, yol gösterici olmalı, değişik pazarlar bulmada da yardımcı olmalı ama hükümet şuan kendi derdine düşmüş. Hükümet dışarıdan gelen cüzi yardımlarla çiftçiyi oyalama peşindedir” dedi.

    Oktay, Fındığın gerçekten Bafra’nın ana ürünlerinden biri olmadığını, fındığın Bafra ilçesinin değişik yerlerinde özellikle yüksek rakımı 700’ün üzerinde olan yerlerde yetiştirildiğini ve kayıta değer halde Bafra’da fındığın yetiştirildiğini kaydetti.

    Fındık üretiminde hava şartlarının çok önemli olduğunu ve fındığın döllenmesinde hava şartlarının iyi gitmediği zaman fındığın yandığını belirten CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay,”Dünya’nın en önemli fındığı ülkemizde üretiliyor. Biz, Dünya Fındık Birliğinin Türkiye’de olması için Cumhuriyet Halk Partisi olarak, iyi mücadele verdik, mücadelemizi vermeye de devam ediyoruz. İnşallah iktidara geldiğimizde dünyadaki fındık borsasının Türkiye’de olmasını sağlayacağız. Fındık fiyatları rastgele gidiyor. Fındığın şuan başfiyatı ve son fiyatı ne olduğu belirsiz, Fındığın en az başfiyatı bu sene 15 TL olmalı” diye konuştu.

    Çeltik konusunda Bafra ovasında büyük bir mücadele verdiklerini belirten CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay, 60 randımanın üzerinde olan çeltiğin 2 TL olması gerektiğini kaydetti.   

      Bafra’nın tütününün her zaman önemli olduğunu belirten CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay, tütün rekoltesinin bu sene 6-7 bin ton civarında olduğunu bu rakamın en yakın zaman 10 bin tona ulaşacağını ifade etti.

      Son günlerde terörün tekrar hortlatıldığını belirten CHP Bafra ilçe Başkanı Nihat Oktay, “Biz terör konusuna nasıl geldik, ona her zaman bakalım. Şimdi mutlaka bu ülkenin selameti için acil bir hükümet kurulmalı, bu hükümet seçim hükümeti değil, bir geçim hükümeti olmalıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bir an önce hükümetin kurulmasının yanındayız” şeklinde konuştu.

              NAMIK AZGIN     
         Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174