"ADALET İSTİYORUZ!"

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu'na (DESK) bağlı Ofis Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, HSYK seçimleri öncesinde hâkim ve savcıların maaşlarına bin 155 lira seyyanen zam yapılmasına sert bir dille eleştirerek, tepki gösterdi.

banner195

                                        Gül, “Adalet İstiyoruz” dedi.

      Ofis Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül,  yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi; Gül, “Meclise gönderilecek tasarı ile hâkim ve savcıların maaşlarına bin 155 lira seyyanen zam yapılacak olması öncelikle olarak biz kamu çalışanlarının özlük ve sosyal haklarını savunan ve iyileşmesi için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olarak sevindirmiştir. Ancak ne var ki;  HSYK seçimleri öncesinde adliye çalışanları arasında ayrımcılık yapılarak sadece hâkim ve savcılara böyle bir artışın yapılması, bu işte siyasi bir çıkar ve menfaat mi var sorusunu akıllara getirtmiştir” diye konuştu.

        Fevzi Gül yaptığı açıklamada, adliye çalışanları arasındaki farklı, farklı maaş adaletsizliğinin bir an önce giderilmesini istedi.

        Adli ve idari yargı çalışanlarının çok çalışan ancak ücret yönünden her zaman ayrımcılığa maruz kalan ve en düşük ücret alan durumda olduklarını savunan Fevzi Gül, "Adli ve idari yargı çalışanları gece-gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışmakta fakat her ne hikmetse hak ettikleri ücreti alamamaktadırlar. Diğer çalışanlarla Adalet Bakanlığı çalışanları arasındaki ücret adaletsizliği günden güne artmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi çalışanlar birbirlerine düşürülmek istenircesine, Adalet Bakanlığı çalışanları arasında ücret yönünden büyük ayrımcılık yapılmaktadır. İsmi Adalet ve Kalkınma olan bir iktidar, adliye çalışanları birbirine girsin, adliyeler huzursuzluk ortamına sürüklensin mi istiyor? Kim ne yapmak isterse istesin, kimse adliye çalışanlarını birbirine düşüremeyecektir. Adalet Bakanlığı personeli arasında ayrımcılık yapmak isteyenlere sesleniyoruz: Adalet Bakanlığı çalışanları sadece hâkim, savcı ve müdürlerden ibaret değildir.   Adliyelerde çalışan ve adliyelerin olmazsa olmazı zabıt kâtipleri, mübaşirler, teknisyenler, santral memurları, emanet memurları, hizmetliler, şoförler, bilgisayar işletmenleri, veri hazırlama kontrol işletmenleri, sosyal çalışma uzmanları, pedagog, psikolog ve diğer çalışanlar olmazsa adli ve idari yargıda işler yürümez. Bu insanlar da Adalet Bakanlığı çalışanlarıdır.  Yargı personeli 15 bin hâkim ve savcıdan ibaret değildir ve 54 bin yargı çalışanını da yok sayamazsınız, bu adaletsizlik olur.  Ofis-Sen olarak çalışanların ücretlerinin ve maaşlarında artış yapılmasını her zaman talep ettik. Bu talebi ısrarla tekrarlıyoruz ve adalet çalışanlarına adaletli davranılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

            NAMIK AZGIN  

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174