İyi Tarımcılar Uyarıldı

Samsun’un Bafra İlçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Bafra Sebze Üreticileri Birliğince ortaklaşa düzenlenen toplantıda, iyi tarım yapan çiftçilere yaralanma ve zehirlenmemelere karşı ilk yardım ve iyi tarım uygulamaları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İyi Tarımcılar Uyarıldı
banner195

      Bafra Öğretmen evi toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına; Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Şahin, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Bilgiç, Yılmaz Erel, Bafra Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Hurşit Tulum, Tarım danışmaları ve çok sayıda birlik üyesi katıldı.

                         BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İLGİ GÖRDÜ

      Bilgilendirme toplantında Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İyi Tarım Uzmanları, Aysel Atalay, Gülseven Bayraktar, Toplum Sağlığı merkezi İlk yardım uzmanı Ayhan Özyürek ve Birlik Tarım danışmanları ile çiftçilere bilgi verdi.

      Yaklaşık iki saat süren Toplantıda uzmanlar Yaralanmalara ve Zehirlenmelere karşı uyarılırken, Tarım uzmanları ise zirai mücadele ve sonrası izlenecek yollar  ile iyi tarım kurallarını ihlal eden üreticinin sertifikasının iptal edileceğini müsahama gösterilmeyeceği şeklinde uyarılırken, Devletin iyi tarım yapan üreticilere verdiği destek ücretleri de dile getirildi.  
      Bafra Sebze Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Bilgiç, yaptığı açıklamada,  Türkiye’nin 5. Büyük ovalarından biri olan Bafra Ovasında Yazlık ve kışlık ürünlerde İyi tarım alanlarının her gecen gün genişlediğini söyledi.

      Bilgiç, “Tabi ki biz istiyoruz ki,  iyi tarım yapanla yapmayanın ürünleri ayrı satılsın. Bu konuda ilgili makamlarla çalışmalarımız sürüyor. Önümüz yıllarda Pazarlanması konusundaki sorunlarımız yavaş yavaş ortadan kalkacak. İyi tarım sebze üretimine verilen desteğin dönüme 80 TL ,100 TL arasında olması lazım ki, üretici iyi tarıma yönelsin. Biz sebze üreticileri birliği olarak 270 üye ile iyi tarım yapıyoruz. Bafra da şuan çiftçi sayısı yani üretim yapan çiftçi sayısı 6 -7 bin civarında Önümüz yıllarda desteklerin artmasıyla birlikte iyi tarım yapan çiftçi sayını binlerle ifade edeceğimize inanıyorum” dedi.

      Toplantıya katılan üreticilerin yaptıkları ortak açıklamada, Bu tür toplantılara katılarak eksiklerimizi tamamlayarak hem zehirsiz hem kaliteli hem sağlıklı ürün üreterek çevreyi de yaşanabilir bir hale getirdiklerini, bu bilinç ile topraklarını işlediklerini söylediler.   

            NAMIK AZGIN  

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2014, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174