VEFAKÂR GENÇLİK FEDAKÂR ECDADINI UNUTMADI

- Bakan Çağatay Kılıç: "Bu milletin bayrağına göz dikenlerin gözünü, devlete uzanan ellerini kırmak boynumuzun borcudur"

VEFAKÂR GENÇLİK FEDAKÂR ECDADINI UNUTMADI

 Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı'nın 102. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen yürüyüş sona erdi.

Mehteran takımının seslendirdiği marşlar eşliğinde süren yürüyüşe Bakanlar Kılıç ve Arslan'ın yanı sıra, Kars Valisi Rahmi Turan, çevre illerin valileri, kaymakamlar ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların yakınları ve gaziler de katıldı.

Yaklaşık 4,5 kilometre süren yürüyüşün ardından şehitlikte düzenlenen anma programında Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dualar edildi.

Şehitlere saygı atışının yapıldığı ve Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulduğu programda, bir subay tarafından Sarıkamış Harekatı'nın tarihi hakkında bilgiler aktarıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptığı konuşmada Bakanlığı öncülüğünde Türkiye'nin 81 ilinde Sarıkamış şehitleri için anma yürüyüşlerinin yapıldığını anımsattı.

Her yıl şehitleri anmak için Kur'an-ı Kerim okuduklarını ve dualar ettiklerini anımsatan Bakan Çağatay Kılıç, bu yılın önceki yıllardaki etkinliklerden farklı bir yönünün olduğuna dikkati çekti.

Bakan Çağatay Kılıç, "Bu yılın farklı bir özelliği var. Bu yıl, 15 Temmuz 2016 gecesinde Türkiye'de yaşanan ihanetin, kalkışmanın bertaraf edilmesinin ardından Sarıkamış şehitlerini anmada beraberiz. 102 yıl önce nasıl ki ecdadımız burada vatan uğruna, millet uğruna, bayrak uğruna şehit oldularsa 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara çıkan aziz milletimiz, yine devletine bayrağına sahip çıktı. Şehitlerin emanetini yere düşürmedi. Dolayısıyla burada ecdadımıza 'Fedakarlıklarınızı biliyoruz, her daim sahip çıkacağız' diyoruz." diye konuştu.

Milletin 15 Temmuz'da tüm dünyaya demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ne olduğuna ilişkin ders verdiğini aktaran Kılıç, ecdadın 102 yıl önceki kahramanlığının aynısını torunlarının 15 Temmuz'da gösterdiğini belirtti.

Bakan Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:

"Türk Silahlı Kuvvetlerimiz şu anda Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde Suriye'de, Irak'ta görev yapmakta. Ama ay yıldızlı bayrağı, bu milleti temsil ettiklerini bilerek, geri adım atmadan görevlerini yapıyorlar. 15 Temmuz'daki o hainleri silahlı kuvvetlerimizden ayıklamak, boynumuzun borcudur. Emniyet teşkilatına giren hainleri ayıklamak boynumuzun borcudur. Ayıklamaya devam ediyoruz. Polisimiz eli tetikte, gözleri ve göğsü her zaman dik, bu milleti, bu bayrağı koruyor. Görevimiz, bu millete karşı durmaya çalışanlara. Bu milletin bayrağına göz dikenlerin gözünü, devlete uzanan ellerini kırmak boynumuzun borcudur. FETÖ, PKK, DHKP/C, El Nusra, PYD, YPG ne varsa birleşmiş, karşı gelmeye, ülkemizi terörize etmeye çalışıyorlar. Gelin bu milletin gücünü görün. Ama biz bir ölür, bin diriliriz. Bizim şehitlerimiz bu milletin bağrında ölümsüzleşiyor, cennete gidiyor. Ama sizi kimse hatırlamayacak, yad etmeyecek."

 

Bakanlar Arslan ve Kılıç'ın, Çanakkale'den getirilen bir miktar toprağı, Sarıkamış Şehitliği'ne bırakmasıyla program son buldu.

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, Altinovagazete.com

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 10:31
banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151