YÖRGÜÇ MAHALLESİNDE, GELENEKSEL AFAD KURBANI YAPILDI

Bafra ilçesinin Yörgüç Mahallesi (Köyü) Muhtarlığı ve mahalle sakinleri tarafından organize edilen 1Afat Kurbanı’ programı ilgi gördü.

YÖRGÜÇ MAHALLESİNDE, GELENEKSEL AFAD KURBANI YAPILDI
banner195

    Öğle namazından önce program Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Okunan dualar kılınan öğle namazından sonra kesilen kurbanlar, misafirlere ikram edildi.

    Gelenek haline getirilen ‘ Afat kurbanı’ kesimi bu yıl Mayıs ayı içerisinde yapıldı..

    Yörgüç Mahalle Muhtarı Hasan Sezen,” Her yıl afetlerden korunmak  ve ürünlerimizin bereketli olması için geleneksel  olarak afat yapıyoruz. Şükür ve afat kurbanı programında, vatandaşlar bir araya geliyoruz’ dedi.

 Sabah kesilen kurban parçalanarak yemek yapıldı. Kazanlarda pişirilen kurban eti öğle namazına müteakip, Yörgüç Mahallesi Camii avlusunda, duasının ardından davetlilere ikram edildi.

  HER TÜRLÜ AFETLERDEN KORUNMASI İÇİN DUA YAPILDI 

  Öğle namazından sonra ise afat için kesilen kurbanlardan yapılan yahni yemeği ve keşkek cami avlusunda dualardan sonra yenildi.

   Yörgüç Mahalle Muhtarı Hasan Sezen, bu geleneğin yıllardır, sürdüğünü ve bunun bu yılda sürdürmekten gurur duyduklarını ifade etti.  

    Her yıl yaz mevsimiyle birlikte yapılan ‘afet kurbanı’ geleneğinin hiç aksatılmadan sürdürüldüğünü belirten Yörgüç Mahallesi(Köyü) Muhtarı Hasan Sezen,  her yıl yazın gelmesiyle yapılan afet kurbanı programının, eski bir gelenek olduğunu söyledi.   

    PROGRAMDA BULUNAN ANNELERE  ‘ANNELER GÜNÜ’ DOLAYISIYLA GÜL DAĞITILDI

  Yörgüç Mahallesinde, şükür ve Afat Kurbanı etkinliği kapsamında, Anneler Günü dolayısıyla, Annelere gül dağıtıldı.

  Her zaman bolluk ve bereketin, huzur ve mutluluğun, birlik ve beraberliğin içerisinde olduklarını belirten Yörgüç Mahallesi Muhtarı Hasan Sezen,” Her türlü doğal afetten korunmak amacıyla dualarla başlayan etkinlik, imece usulüyle kurbanların kesilmesi, kazanlarla hazırlanan yemeklerin yenmesiyle devam ediyor. Bu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz" dedi.

     Şükür ve Afat kurbanı programına; Bafra Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Zeki Nayır, Mahalle Muhtarları, Din Görevlileri, Yörgüç Mahallesi sakinleri ve çevre mahallelerden (köylerden)  gelen vatandaşlar katıldı. 

        NAMIK AZGIN 

 AFAT KUBANI VE ANNELER GĞNĞ PROGEAMI YÖRGĞÇ MAHALLESİNDE İLGİ GÖRDÜ. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 18:00
banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174