CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Bir panik yasasına ihtiyaç duyuyorsunuz. 12 Eylül'ü anımsatan bir takım uygulamalar getiriliyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç Açıklaması
banner195

       CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
       Haluk Koç,HSYK seçimlerine ilişkin olarak, "Değişik üniformalarla, siyasi tasvirlerle tarif edilen bir yapı ortaya çıktı. Ne liyakat ne başarı ne kıdem ne de meslek onuru bir seçim kriteri değil. Bir siyasi illiyet, bir organizasyona bağlılık seçimde kriter olarak gözüküyor. Hukuk kavramı dışında ne varsa bunların belirleyici olduğu bir süreci yaşadık. Bunların getirdiklerini yargı alanına teslim etmiş olduk. Yurttaş olarak adliyede işim olduğunda ben hukuk ve adalet mi arayacağım, yoksa benim karşımdakinin siyasi bağlantısını mı arayacağım. Kim etkili olacak?" diye konuştu.

       Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Başbakanlık görevinin fiilen askıya alındığı bir döneme girdiklerini söyleyen Koç, şöyle devam etti:

      "Ortada bir şahsiyet var. Her konunun uzmanı, her sıfatın sahibi, her uygulamanın emir vericisi. Türkiye'yi karıştırmaya bu sıfatlarla devam ediyor. Kendisine Başbakanlık sıfatının yanına iliştirildiği bir de küçük Hüsamettin rolüne bürünmüş biri var. Biraz karikatürize ediyoruz. İşgal ettiğin ağırlığı için muhatap alın beni diye bağırıyor ama çık bakalım sen küçük Hüsamettin rolünden. Davutoğlu'nun yetkileri var gibi gözüküyor ama kullanması mümkün değil. Bir müsteşar bile atayamıyor. Yetki de, eylem de Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan kişinin ehliyetinde bulunuyor. Kağıt üzerinde adının önünde Başbakan yazması protokolde ona bir yer sağlıyor. Cumhurbaşkanını Anayasa 'sorumsuz kişi' olarak tarif ediyor. Her konuda, her noktada mevcut Başbakanı maalesef figüran olarak kullanmaya sevk ediyor."

     Türkiye'nin bir panik yasasıyla 12 Eylül'ü  anımsatan bir yasa düzenlemesiyle karşı karşıya kaldığını iddia eden Koç, şöyle devam etti:

      "Bir şeylere hakim olamadınız.Türkiye'yi uçuruma götürmeniz an meselesi.Türkiye'nin karışması ya da girdiğiniz ilişkilerle karıştırılması an meselesi. Bir panik yasasına ihtiyaç duyuyorsunuz.12 Eylül 'ü anımsatan bir takım uygulamalar getiriliyor. Son yaşanan kışkırtma ve provokasyonlar gerekçe gösterilerek en demokratik haklar, kişisel özgürlükler kelepçelenmek isteniyor. Bir devlet kelepçesi takılmak isteniyor. Neye? Bireysel hak ve özgürlüklere. Telefon dinlemeleri, önleyici gözaltına alma kavramları ve ya gözaltında tutma yetkisi, tutuklukla ilgili düzenlemeler bir takım katalog suçlar imal edilmesi. Bütün bunlar kabul edilmesi mümkün olmayan uygulamalar. 'AB  müktesebatı böyle, Alman ya da İngiliz modeli böyle.' Senin amacın ne? Almanya'da böyle değil çarpıtma. Oluşturduğun polis devleti ortamına bir kalkan oluşturma. Orada öyle değil işler. Orada sicilli, takip edilen, radikal terör örgütlerinin eylem ve kabiliyetlerini takip edecek düzenlemeler var. Toplumun tümünü kapsayan, kişisel hak ve özgürlüklere tecavüz eden, onu kontrol altına almak isteyen bir polis devleti bu ülkelerde yok. Hiç çarpıtmayın.CHP olarak hem siyasi hem de hukuki mücadelemizi vermeye devam edeceğiz."

         Ilımlı muhaliflerin Türkiye'de eğitilip savaşa gönderilmesi projesinin IŞİD'e eleman kazandırma anlamına geldiğini savunan Koç, "ABD Dışişleri Bakanlığı,  Türkiye'nin bu projeyi kabul ettiğini açıkladı. Ilımlı muhalifleri  Türkiye'de eğitimden geçirip Suriye'ye gönderecekleri konuşuluyor. Siz bunu yapıyordunuz zaten. Kim bu ılımlı muhalifler? Bir şekilde o eğittikleriniz IŞİD'e insan malzemesi oldu. IŞİD'e terörist yetiştirmek için Türkiye laboratuar olacak. Hangi uluslararası hukuk kendi topraklarında adam eğitme ve onu silahlandırma yetkisi veriyor?"şeklinde konuştu.

    NAMIK AZGIN

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174