4/C’lilere Kadro İsteğimiz Yolda

Din-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak,"4/C’li kamu çalışanları için yapmış olduğumuz çalışmalar meyvesini verdi. İnşallah diğer kamu çalışanları için de çalışmalarımız devam edecek ve olumlu sonuçlar alacağız" diyerek şunları söyledi:

 4/C’lilere Kadro İsteğimiz Yolda
banner195

           "657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 203. Maddesi; "Memurlara ve sözleşmeli personele ödenen eş yardımı ve çocuk parasının hiçbir kesintiye tabii tutulamayacağı," hükmünü düzenlemişken, 1 Ocak 2014 tarih ve 28869 Sayılı resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4 - C Kapsamında Personel Çalıştırılması ve Bunlara Yapılacak Ödemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının 657 Sayılı Yasanın 203. Maddesine aykırı olduğu, bu nedenle aile yardımı ödemesinden Gelir Vergisi, Sosyal Güvenlik Primi ve Damga Vergisi kesintisi yapılması ile 4 - C'li personelin maaşında haksız ve hukuka aykırı olarak azalma olacağını dile getirmiş, bunu basın açıklaması ile ve sosyal medyada kamuoyu ile paylaşmıştık. Ayrıca 18.01.2014 tarih ve 03 Sayılı yazımızla konuyu Başbakanlık Makamına iletmiş ve bu haksızlığın giderilerek 4/C'li çalışanların mağduriyetlerinin önlenmesini talep etmiştik. Bu talebimiz 14 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan İşveren Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin 2 maddesinde yapılan düzenleme ile giderildi."

          4/C'li sözleşmeli personele kadro verilmesi, emeklilere maaş aldıkları bankalar tarafından promosyon verilmesi, Kitler ve kamuda çalışan üniversite mezunu işçilere kadro verilmesi, Vekil İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerine kadro verilmesi gibi üzerinde durduğumuz önemli konulardan beklentilerimiz devam etmektedir" diyen Şenocak," Bu konuları gündemde tutmaya devam edeceğiz. Önceliğimiz Vekil İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerine kadro verilmesidir. Bunun için çalışmalarımız devam etmektedir. Yetkililerle istişare halindeyiz. Şu an bir şey söylemek için erken,"dedi.

        Şenocak açıklamasında şunları kaydetti:

       "Bu taleplerimizden 50 bin 4/C'li çalışana kadro verilmesi için beklenen kanun tasarısı meclise sunulmak üzere hazırlandı.  Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında da gündeme gelen konuya son şekli verildi. Tasarı hazır ancak 30 Mart yerel seçimleri nedeniyle bekliyordu. Konfederasyon olarak edindiğimiz bilgiye göre 4/C'li çalışanlara kadro verilmesi için hazırlanan kanun taslağı bu ay meclise gönderilecek. Umuyoruz ki, mecliste tüm siyasi partilerin desteği ile bu konu çözümlenecek ve 50 bin 4/C'li çalışan kadroya kavuşacak."

                                                                                         NAMIK AZGIN 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174