BAFRA’DA ÖĞRENCİ VE VELİLER OKULLARINA SAHİP ÇIKTI

Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi'nin kapatılması ve yerine Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi açılacak olmasına öğrenci ve öğrenci velileri tepki gösterdi.

BAFRA’DA ÖĞRENCİ VE VELİLER OKULLARINA SAHİP ÇIKTI
banner195

     Askerlik Şubesi önünde toplanan kalabalık, Bafra Emniyet Müdürlüğü polis ekiplerinin güvenlik önlemleri ile Cumhuriyet Meydanı'na 'Bafra Uyuma Okuluna Sahip Çık', 'Okulumuza Dokunma' , 'Öğrenciyiz haklıyız direne direne kazanacağız', gibi sloganlar atarak yürüdü.

                                   OKULLARINA SAHİP ÇIKTILAR

      Eylemciler adına Bafra Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisi Mecit Sönmez Atatürk anıtı önünde basın açıklaması yaptı. bu esnada kaymakamlık binası bahçesinde oturarak kitap okuma eylemi yapmak isteyen öğrencilere emniyet yetkilileri, aldıkları iznin Cumhuriyet Meydanı'ndaki basın açıklamasıyla bittiğini söyleyerek öğrencileri Cumhuriyet Meydanı Parkı'na yönlendirdi.

       Eylemciler adına Bafra Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisi Mecit Sönmez yaptı. Mecit Sönmez yaptığı basın açıklaması şöyle;
        "Bugün burada toplanmamızın amacı, 166 yıllık köklü bir geçmişi olan öğretmen liselerinin kapatılması ve dönüştürülmesine dikkat çekmektir. Öğretmen liseleri köklü eğitim veren kurumlar olup bu topluma nitelikli bireyler kazandırmıştır. Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi de kurulduğu günden beri bu liselerden biri olmuştur. İlk olarak Yunus Emre Anadolu Lisesi`ne dönüştürülen okulumuzun yapılan incelemeler ve verilen müfettiş kararları sonucu İmam Hatip Lisesi`ne dönüştürülmesine karar verilmiştir. Bizler, Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencileri olarak bu dönüşüm sürecini bize açıklamayan okul idaresini şiddetle kınıyor ve karşı çıkıyoruz. Ayrıca okulumuzun başka bir okula dönüştürülmesini kesinlikle kabul etmiyoruz.  Tabi ki bu ülkenin iyi yetiştirilmiş din adamlarına ve nitelikli din bilimcilerine ihtiyacı var ancak ülkemizin daima adaletin ve hakkın yanında olacak iyi yetiştirilmiş hukukçulara, hayat kurtarmayı kendine gaye edinmiş nitelikli ve bilge doktorlara, mühendis, politikacı vb. birçok meslek grubuna da ihtiyacı vardır. Ayrıca nedenlerimiz arasında; Bafra'da başka bir İmam Hatip Lisesi olması, Bir binada birden fazla okul adı olmasının her iki tarafı da olumsuz etkileyecek olması da vardır. Öte yandan Anadolu Öğretmen Lisesi müfredatı ve öğretmenlerin kadro yapısıyla, İmam Hatip lisesi müfredat ve öğretmen kadro yapısı birbirinden tamamen farklıdır. Okulumuzun İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesi neredeyse tüm öğrencilerimizin başka il ve ilçelerdeki okullara gönderilmesine neden olacaktır. Bu durum öğretmenlerimizin kurulu olan aile düzenlerini aniden ve hızlıca değiştirmekle kalmayacak,  biz öğretmen lisesi öğrencileri olarak öğrenimine devam edecek öğrencilerinde eğitimini olumsuz yönde etkileyecektir. Özetle atılmasını gerekli gördüğümüz adım: "okulumuzun Anadolu Lisesi müfredatında eğitim vermesidir. Konuşmamı burada sonlandırırken çok değerli Bafra halkına ve basın mensuplarına ilgi gösterip bizi dinledikleri için teşekkür ediyorum" dedi.
         Yapılan basın açıklamasının ardından 5 kişilik heyet Bafra Kaymakamı Ali Katırcı ile görüşmek üzere Kaymakamlık binasına girdi. Bu esnada Kaymakamlık Binası bahçesinde oturarak kitap okuma eylemi yapmak isteyen öğrencilere aldıkları iznin Cumhuriyet Meydanındaki basın açıklamasıyla bittiğini söyleyerek öğrencileri Cumhuriyet Meydanı Parkına yönlendirdi. 

NAMIK AZGIN


 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174