İmece Usulü Esnaf İftarı Geleneği Sürüyor

Bafra ilçesinde, en eski işyeri ve alışveriş yeri olan Bedesten Aralığı'nda esnaflar 5 yıldır geleneksel hale gelen iftar yemeğinde buluştu.

İmece Usulü Esnaf İftarı Geleneği Sürüyor

banner166
     Bafra'nın en eski alışveriş arastası olma özelliğini elinde bulunduran Bafra Bedesten 3.Aralık esnafları 5 yıldır geleneksel olarak tertip edilen iftar yemeği bu yılda arasta esnafının aileleri ile birlikte Bafra Bedesten Aralığında gerçekleştirilen toplu iftar yemeğinde Bafra imece kültürünü de yaşatıyor.
     Bafra Bedesten 3.Aralık Esnaflarından Kuyumcu Turgut  Şahinol , Gonca Cezairli, Ferda Demir Karagöl öncülüğünde, bu yıl gerçekleştirilen organizasyon ile ilgili Kuyumcu Turgut Şahinol yaptığı açıklamada,"Geleneksel iftar yemeğini 5 yıldır düzenliyoruz. Bizden önce şu anda rahmetli olan arasta büyüklerimizin başlattığı bu manevi yemekte yani İftar yemeğinde her esnafın bir katkısı var. Su böreğini, pilavını, yufka tatlısını, çorbasını, salatasını arastada bulunan ve tüm Türkiye'de ismini Bafra Nokulu, Bafra Kaymaklı Lokumu ve Su Böreği ile duyuran çeşitli ödüller alan ZALPA adlı işyerinde arastada bulunan hanım kardeşlerimiz hazırladılar. Birlikte oruç bozmanın da ulviyetine ve kutsallığına hep birlikte varıyoruz. İftar Yemeğinden ziyade gelenek haline gelen bu birlikteliği gelecek kuşaklara, esnaflarımıza aktarmak ve tanıtmayı da hedefliyoruz. Ayrıca Bafra için büyük önem taşıyan Tarihi Bedestenin, tarihi yapısına geri dönmesi, bu alanın ilçe için tarihi dokusunu koruyarak cazibe merkezi olması noktasında, Bedestende bulunan esnaflarımızla istişare gerçekleştirmek istedik. Bu konuda girişimlerimiz olacak" diye konuştu.
      Konuşmadan sonra okunan ezan ile iftarlar yapıldı dualar edildi.

                           NAMIK AZGIN   

banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner162