BAFRA'NIN YAKINTAŞ MAHALLESİNDE TESCİLLİ MERANIN AÇILIŞI YAPILDI

Samsun’un Bafra ilçesi Yakıntaş Mahallesi’nde tescilli mera açılışı yapıldı.

BAFRA'NIN YAKINTAŞ  MAHALLESİNDE  TESCİLLİ MERANIN AÇILIŞI YAPILDI
banner195

 ISLAH EDİLEN 201 DÖNÜMLÜK MERA AÇILDI
    Köylülerin hayvanları meraya salındı. Bafra Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2015 yılında 201 dönümlük bir alanda yapılan çalışmalar sonunda hazır hale getirilen Yakıntaş Mahallesi meraya kavuştu.
     Açılışta konuşan Bafra  Orman İşletme Müdürü Ahmet Ulukan, ”Mera ıslahının projelendirilmesi 2015 yılında Kaymakam beyin talebi doğrultusunda programa aldığımız bu sahada çalışmalara başladık. Mera tescilli bir meradır. Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mera Birimi, Bafra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Mera Birimi ile birlikte Bafra Ağaçlandırma Toprak Muhafaza Şefliği tarafından yapılarak uygulamaya konulmuştur. Projelendirme esnasında Meranın Toprak Analizleri Bafra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Botanik Kompozisyonu ve Sınıflandırması  Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanlarınca gerçekleştirilmiştir. Kurumların ortak tespitleri doğrultusunda proje oluşturulmuş. Bu kapsamda zararlı ot temizliği, gübreleme, tohum ekimi ve sıvat yapılması gerekliliği tespit edilmiş, münavebeli otlama ve sahanın dikenli tel ile çevrilmesi uygun görülmemiş. Islah süresince de mera otlamaya kapatılmıştır. Yakıntaş Mahallesi’nde 350 adet küçük baş, 400 adet büyük baş olmak üzere 750 adet hayvan kayıtlıdır" dedi.


     Meranın bilimsel bir şekilde usulüne uygun olarak yapıldığını söyleyen  Bafra Kaymakamı Halis  Arslan, “Kurumların katkısıyla ve Orman İşletme Müdürlüğümüzün de çok ciddi katkılarıyla mera bu hale geldi. 201 dönümlük alan dikenden, kara çalıdan kurtarılmış. Buradaki hayvanların otlayacağı şekilde temizlenmek suretiyle saha ıslah edilerek hem gübrelenmiş hemde hayvanların içeceği sulaklar yapılmış ve meramız hayvanların hizmetine açılmıştır. Bu mahallede bilimsel olarak hayvanları otlatılacaktır. Mera yönetim birliği mutlaka kurulacak. Mera yönetim birliğinin sevk ve idaresinde münavebeli otlama ile bu mahallenin hayvanlarına fazlasıyla yetecek komşu mahallelerin hayvanlarına da sunulacaktır" diye konuştu.


     Bafra Kaymakamı Halis Arslan mera alanını gezerken rastladığı 2 çocuk annesi Ayşe Dursun’a hayvanı olup olmadığını sordu. Ayşe Dursun ise durumu iyi olmadığı için olmadığını söyledi. Bunun üzerine Kaymakam Arslan, Ayşe Dursun’a gebe inek verme sözü verdi. Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner de 1 yıllık yem sözü verdi.


    Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Bafra Belediye Başkan Vekili Salih Helvacı, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Kenan Bıyık, Bafra İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Hakan Arıkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Dursun, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yalçın Ak, Bafra ilçe Müftüsü İsmail Çiçek, Bafra 75.Yıl Huzurevi Müdürü Nusrat Yılmaz, AK Parti Bafra ilçe Başkanı Tuncay Yurduseven, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Orman İşletme Müdürü Ahmet Ulukan, Bafra ilçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Celal Karadeli, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.  


    Program sonunda mahalle kadınları tarafından yapılan gözlemeler davetlilere ikram edildi.


           NAMIK AZGIN

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174