“BU ORGANİK FINDIK ENTEGRESİ ÜLKEMİZDE İLK OLACAK”

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanlığı da yapan 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal, Samsun ile 19 Mayıs ilçesi arasına organik fındık entegre tesisi yapma projelerini tamamladıklarını söyledi.

“BU ORGANİK FINDIK ENTEGRESİ ÜLKEMİZDE İLK OLACAK”

       Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal,“Ülkemizde yaygın bir şekilde, organik fındık üretimi yapılmaktadır. Tabii organik fındık üretimi çalışmasının öncülüğünü yürüten Samsun’dur. Samsun ilinin tüm ilçelerinin tamamında organik fındık yapılıyor. Bu üretimi yapmak tam yeterli değil, bu ürünü en üst düzeyde yapıp,  yurt dışına ihracaat etmek önemlidir. Şu anda bir entegre tesisi yapma projemiz var. Samsun ile 19 Mayıs ilçesi arasına bir 19 Mayıs Organik Fındık’ Entegre tesisi yapmayı planlıyoruz. Samsun Büyük Şehir Belediyesi ve diğer Belediyelerle bu konuda olumlu görüşmeler yaptık. Ancak, şuan kuracağımız entegre tesisimizin yeri belirlenmedi. Bu tür projelerin tabiki bir an önce gerçekleşmesi gerekiyor. Bizim ürünlerimiz tamamen ihracata yöneliktir. Bugün ekonomik durumumuz iyi olsaydı, 3 veya 5 dönüm yer satın alarak, bu tesisi hemen başlardık” dedi.

“BU ORGANİK FINDIK ENTEGRE TESİSİNİ SAMSUN’A KAZANDIRMA KONUSUNDA HER TÜRLÜ TALEPTE BULUNACAĞIM”   

      Türkiye’de en zor işlerden bir tanesinin çiftçiyi örgütlemek olduğunu belirten Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal,”Her şeyin bir finalini yapmak gerekiyor. Bu finali yapmadığınız takdirde, gelecekte başarıdan söz etmek mümkün değildir. Biz bu entegre konusunda uzun bir zaman içerisinde bir çalışma yaptık. Biz, çiftçinin kendi gücüyle, kendi tesisi, kendi fabrikası ya da entegre yapmayı proje içerisinde tamamladık. Yapabileceğimiz organik fındık entegre tesisi projesi dünyada ilk değil, Türkiye de bir ilk olacak” diye konuştu.

       Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanlığı da yapan 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal, tesisin alanının 1500 dönüm alanı kapsayacağını, entegrenin olacağı alan 2 bin 500 metrekare da toplam 4 bin metrekare kapalı bir alan içerisinde olacağını, ilk aşamada entegreyi 10 dönüm üzerinde kurmaya çapa sarf ettiklerini kaydetti.

      Entegrelerin artmasıyla çiftçide daha özgüvenin olacağını kaydeden Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal,” Gecen sene 22 liraya çıkan fındık fiyatı, şimdi 11 liralara düştü. Bu konular tabiki çiftçiyi rahatsız eder. Biz göre, fındığın bu fiyatı şimdi en az 15 lira olmalıdır. Fındığın fiyatını tabiki bu yıl çiftçi belirleyecek, tabiki fiyatta artış olur. Çiftçilerimiz ilk aşamada ihtiyacı kadar fındığı satacak, çiftçi iyi bir şekilde fındığını bekletsin istediği şekilde satabilir” şeklinde konuştu.

          NAMIK AZGIN 

               

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174