CANİK KENT KONSEYİ'NDEN HİJYENİK KURBAN KESİMİ KURSU

Canik Konseyi, vatandaşların kurban kesimlerini usulüne uygun yapmaları amacıyla “Dini Vecibelere Göre Kurban Kesimi Kursu” düzenliyor. 18 Ağustos’ta başlayacak kursa başvurular devam ediyor.

CANİK KENT KONSEYİ'NDEN HİJYENİK KURBAN KESİMİ KURSU

        Canik Kent Konseyi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi "Dini Vecibelere Göre Hijyenik Kurban Kesimi Kursu" düzenliyor. Canik Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, İŞKUR, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ve 18 Ağustos'ta başlayacak kurs için müracaatlar devam ediyor. Teorik ve pratik eğitimlerin verileceği kursa katılmak isteyenler, Canik Kent Konseyi'ne 0362 228 16 22 nolu telefondan müracaat edebilecek.

                                               TEORİK VE PRATİK EĞİTİM
       İlçe Müftülüğü’nün de destek verdiği kursta, müftülük görevlileri kurban kesiminde dini vecibeleri anlatırken, kursa eğitmen olarak katılacak Çevre Mühendisi tarafından da hijyen ve çevre temizliği konuları anlatılacak. Veteriner Özer Okuyucu tarafından verilecek kursa, kurbanlık küçük ve büyük baş hayvanların usulüne uygun yatırılması, kesimi, yüzülmesi ve iç organlarının çıkarılması gibi konularda kursiyerlere eğitim verilecek. Canik Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşat Kılınçarslan, kursu düzenlemekteki amaçlarının vatandaşların ehil bir şekilde kurban kesimi yapmaları olduğunu ifade etti.
                                             USULÜNE UYGUN KESİM
        Genel Sekreter Kılınçarslan, "Bu kursta teorik ve pratik bilgiler verilecek. Buradaki amaç, dini yönden kurbana bir zarar vermeden, usulüne uygun olarak nasıl kesilmesi konusunda, kurban kesecek kişilerin bilgilendirilmesidir. Küçük ve büyükbaş havyaların uygun şekilde yatırılması, kesiminin yapılması, yüzülmesi ve iç organlarının çıkarılması konuları uygulamalı olarak kursiyerlere öğretilecek. Ayrıca kurbanın dinimizdeki yeri, dini yönden kurbanlığın şartları ve kesim öncesi yapılacak dualar da İlçe Müftülüğümüz yetkililerince anlatılacak" dedi.
                Köksal ÖNER

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174