ÇARŞAMBA’DA 40 BİN DÖNÜM ARAZİ SULAMAYLA YOK OLUYOR

Çarşamba ovasında 40 bin dönüm tarım arazisi sulamayla birlikte yok oluyor.

ÇARŞAMBA’DA 40 BİN DÖNÜM ARAZİ SULAMAYLA YOK OLUYOR
banner195

      Samsun'un Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, Çarşamba Ovası Sulama projesinin geçmiş yıllara dayanan çok eski bir proje olduğunu, ovada 40 bin dönüm tarım arazisinin Drenaj Kanallarıyla birlikte yok olduğunu söyledi.

     Güngör,"Eskiden Yeşil Irmağın taşmasıyla Çarşamba ovasında taşkınlar nedeniyle çok su dururdu, ama son 8-10 yıldır eskisi kadar ne yağmur ne de kar yağıyor, düşük olan su biriken alanlar Irmağın bıraktığı millerle şimdi yükselmiş durumda. Ovamızda yeni yapılan drenaj kanalları yüzünden binlerce dönüm araziyi ziyan ettiler. Bu kanallar neye göre bu kadar büyük yapıldı, Neye göre hesaplandı bilemiyorum. Ama Çarşamba ovasında 40 bin dönüm arazi kananlara hibe oldu gitti" Dünyanın hiçbir yerinde açık sistem sulama projesinin kullanılmadığına dikkat çeken,  Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, "Avrupalı hem toprak kaybı hemde su kaybını minimuma indiren, kapalı sulama sistemini uygularken, ne hikmetse ülkemizde hala açık kanal sulama projesi uygulanıyor. Çarşamba Ziraat Odası olarak bu çalışmalara başlanmadan önce Drenaj ve sulama kanallarının açık değil, kapalı sistem olması için bölge milletvekillerimiz ve DSİ yetkilileriyle yaptığımız toplantıda ovayı sulamak için barajdan alınacak gerekli suyun projenin eski olduğu için kapalı sistem sulama yapılamayacağını, uygulanan proje gereği Kanal ve kanaletlerin açık olarak yapılabileceği görüşünü savundular. Yani ovanın en verimli toprakları kanal ve kanaletlerle heba oldu gitti" dedi.

          Güngör," Başbakanımızın da bir sözü var. Bundan sonra sulama sistemlerinin kapalı olması yönündeydi. Ancak Siyasiler, Bürokratlar ve Sivil toplum örgütleri olarak tüm çabalarımıza rağmen, Çarşamba ovasına bu nasip olmadı"diye konuştu.  

          NAMIK AZGIN         

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174