Bafra’da Sakalı Şerif İzdihamı

Bafra ilçesinde, Tarihi Büyük Cami'de Kadir Gecesi'nde teravih namazından sonra ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek isteyen vatandaşların yoğunluğu izdihama yol açtı.

Bafra’da Sakalı Şerif İzdihamı
banner195

       Teravih namazının kılınmasından sonra 99 yeşil örtüye sarılı küçük cam kavanozda bulunan Sakal-ı Şerif, Büyük Camii İmamı Şevki Şahin tarafından, salavat getirilerek, dualar okunarak açıldıktan sonra ziyaretçilere gösterildi.

       Bafra  ilçesinde, Kadir Gecesi'nde ziyarete açılan Hz. Muhammed'in Sakal-ı Şerif'ini görmek isteyen vatandaşlar arasında izdiham yaşandı. Sakal-ı Şerif'i öpmek ve daha yakından görmek isteyen ziyaretçiler arasında izdiham oldu. Bu arada bazı yaşlıların ve gençlerin ağladıkları görüldü. 

                         300 YIL ÖNCE BAFRA'YA GETİRİLDİ  

      1400 senedir, Müslümanlar tarafından muhafaza edilen Sakal-I Şerif, İstanbul'dan Samsun'un Bafra ilçesi Büyük Camii'ne yaklaşık 300 yıl önce getirildi. Padişahın görevlendirdiği albay rütbeli Hüseyin Ağa adındaki bir kişi tarafından Bafra'ya getirilen Sakal-ı Şerif, o zamanın cami görevlilerine sanduka içerisine teslim-tesellüm tutanağı ile verildi.

     Sakal-ı Şerif'in gerçekten Hz. Muhammed'e ait olduğunu gösteren resmi belge, Bafra Büyük Camii'nde bulunuyor.

     Bafra Büyük Camii'ndeki programa Büyükşehir Belediyesi Bafra Şubesi Müdürü  Yakup Tulum, Bafra Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Hurşit Tulum, işadamları, mesleki oda temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, esnaflar ile çok sayıda Bafra ve bölge halkı katıldı.

            NAMIK AZGIN 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174