Denizbank Tarım Sohbetleri Bafra'da Yapıldı

Üretici Kart'ın 10. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve 50'den fazla yerde 1 milyon çiftçiye ulaşması beklenen 'Tayfun Talipoğlu ile Denizbank Tarım Sohbetlerinden biri de Bafra Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapıldı.

Denizbank Tarım Sohbetleri Bafra'da Yapıldı
banner195

          Toplantıya Bafra Hayvancılık Gıda ve Tarım İlçe Müdürü Ahmet Dursun,Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, Bafra Muhtarlar Denek Başkanı Salih Zeki Nayır, Bafralı Üreticiler, Denizbank Karadeniz Bölge Müdürü Seyfi Doğan  Atakent, Denizbank Genel Müdürlüğü Tarım Bankacılığı sorumluları Bülent Dönmez, Habib Güzel,Karadeniz Bölge Satış Müdürü Evren Gengüç ve Denizbank Bafra Şubesi Müdürü Orhan Çelik katıldı.

 TAYFUN TALİPOĞLU İLE DENİZBANK TARIM SOHBETİ BAFRA'DA İLGİ GÖRDÜ
       Toplantıda ilk olarak Tayfun Talipoğlu söz alarak,Denizbank Tarım Sohbetleri çerçevesinde yaklaşık 15 bin kilometre yol kat edip tüm Türkiye'yi kapsayan 50'den fazla noktada etkinlik düzenleyerek 1 milyon çiftçiye ulaşmak istediklerini aktardı.

       Bafra'ya daha önce geldiğini belirten Tayfun Talipoğlu, "İlk defa tarım içerisine bu kadar giriyorum. Tarıma bu kadar girince de, benimde birçok konudaki anlayışım değişti. Üreticinin ne kadar zor şartlarda üretim yaptığını ve emeğinin karşılığını hiçbir zaman alamadığını gördüm. Oysa bugüne kadar sessiz olduğu için çiftçiler bu konuda, biz diyorduk ki, demek ki; çiftçiler kazanıyor diyorlar bir ses çıkarmıyorlar diyorduk. Fakat gerçekten bütün bu şartlara rağmen üretmesi tam bir vatanseverliktir. Denizbank sayesinde sizlerle buluşmak bir kısmetmiş. Yola çıktıktan sonra sorunların aşağı yukarı hep aynı olduğunu gördük. Asıl sorunun pazarlamada olduğunu gördük. Kooperatifleşmenin önemini bir kez daha yaşadık. Birileri bizim yerimize fiyatları belirliyor. Serbest piyasa ekonomisinde herkes iyi kötü kendini ayarlıyor da, sonuçta her şey çiftçiye dokunuyor. Üretici ne sütünün, ne hayvanının, ne de sebzesinin fiyatını kendisi belirleyemiyor. Birileri geliyor serbest piyasa diyor, fiyatı belirliyor ve alıp götürüyor. Çek yasasındaki değişiklikten sonra birçok çiftçi arkadaşımızın dolandırıldığını da gördüm. Artık kimsenin kimseden borç alacak durumu da kalmadı" dedi.            
        Denizbank Karadeniz Bölge Müdürü Seyfi Doğan Atakent ise, ''Tarım kredilerimizdeki en temel farklılığımız, üreticilerimize ihtiyaç duydukları finansmanı sağlarken tarımsal faaliyetlerine ve gelir elde etme periyotlarına göre ödeme takvimini belirleyebilmemizdir. Bankamız özel bankalar arasında tarım sektörüne en fazla kredi kullandıran banka konumunda olup müşteri sayımız 700 bine ulaşmış, Türkiye genelinde sektöre kullandırdığımız kredilerin büyüklüğü ise 3 milyar TL'yi aşmıştır. Özel bankalar arasındaki pazar payımız yüzde 23,5 ve bu performansla özel bankalar arasında açık ara pazar lideriyiz. Tarım sektörünün ihtiyaçlarına özel olarak tasarladığımız ve Türkiye'de bir ilk olarak gerçekleştirdiğimiz ‘Üretici Kart' ile 400 bini aşkın üreticiye 12 bin üye iş yerinde tarımsal girdi alımlarında avantajlar sağlıyoruz" diyerek konuştu.
       Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar ve Bafra  Hayvancılık Gıda ve Tarım İlçe Müdürü Ahmet Dursun ise, Bafra'nın tarımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

       Bafra  Ziraat Odası Başkanlığından sonra ise heyet Bafra TSO,Zalpa Kaymaklı Lokum ve Zembil  ile AYPİ Çiftliği, Altınova Mahallesinde bir üreticinin evini ve Kızılırmak Deltası Kuş Cennetini ziyaret ederek,Bafra tarımını masaya yatırdı.

           NAMIK AZGIN  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174