“DİN, TOPLUMLARI DÜZENE KOYAN ÖNEMLİ BİR UNSURDUR”

Özel Yetkili Mahkemeleri(ÖYM)kaldıran ve azami tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasanın ardından Ergenekon davasında tutuklu bulunan sanıkların salıverilmesi üzerine bir açıklama yapan Şenocak,” Her zamankinden daha çok itidale ihtiyacımız var. Ülkeyi bir kaosun içine çekme çabaları ateşle oynamaktır” dedi.

“DİN, TOPLUMLARI DÜZENE KOYAN ÖNEMLİ BİR UNSURDUR”
banner195

                                                "DİN, TOPLUMLARI DÜZENE KOYAN ÖNEMLİ BİR UNSURDUR"

       Yasal düzenleme ile ÖYM'ler kaldırılarak azami tutukluluk süresi 5 yıla indirilmişti. Ergenekon davasında 5 yıldan fazla tutuklu bulunan bazı sanıklar dün akşamdan itibaren Silivri Cezaevi'nden tahliye edilmeye başlandı.

       Yeni yasa kapsamında tahliye edilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Silivri Cezaevi'nde çıkışta ve İstanbul İşçi Partisi binasında yaptığı açıklamalar gündeme damgasını vurdu. Açıklamasında, "Türkiye'yi bölmek için bizleri Ergenekon'a hapsettiler. Şimdi Ergenekon'dan çıkıyoruz. Türkiye'yi bölenlerin iktidarını yıkacağız. Türkiye'yi birleştireceğiz. Bu manzara dervişler, tarikatlar manzarası. Cemaatlerin, tarikatların kökünü kazıyacağız. Türkiye'yi birleştirenlerin iktidarını kuracağız," diyen Perinçek'in sözlerinin hatırlatılması üzerine bir basın açıklaması yapan Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak şunları söyledi:

      "Kültürel olarak toplumumuzun yaşantısını her alanda etkileyen, şekillendiren ve yön veren cemaat varlığı Osmanlıdan günümüze kadar gelen önemli bir unsurdur. Dedemiz, ninemiz, hatta her gün selamlaştığımız komşumuz bir şekilde cemaatla temas halinde olmuştur. Cemaat ve tarikat kavramı, İslam ve Türk kültürünü tüm öğeleriyle etkilemiştir. Bu nedenle bu kavramların toplum içindeki varlığını ve toplum üzerindeki etkilerini topyekun kaldırmak mümkün değildir. Cemaat ve tarikatlara savaş açmak demek, milleti millet yapan değerlere karşı mücadele etmek demektir. Nitekim millet, sadece toprak ve dil birliğiyle millet olmaz. Bir topluma millet kavramını veren ve asla küçümsenemeyecek olan bir de din kavramı vardır."

      Ülkemizde hiç kimsenin haksız ve hukuka aykırı bir şekilde cezalandırılmasından ve acı çekmesinden yana değiliz, diyen Şenocak açıklamasını şu şekilde tamamladı:

     "Cemaat ve tarikat kavramları İslam dünyası için önemli kavramlardır. Onu kökünden kazımak demek, insanın üzerinden elbisesini çıkarıp çırılçıplak bırakmak demektir. Türk tarihi incelendiği zamanda görüleceği gibi din kavramı Türk toplumunu düzene koyan önemli bir unsur olmuştur. Bugün her zamankinden daha çok itidale ihtiyacımız var. Siyaset yapanlarda, STK'larda, kanaat önderleri de sağduyulu davranmak ve ateşin üzerine benzin dökmemek için gayret göstermek zorundadır. Türkiye'nin bir kaos ortamına sürüklenmesi hepimize zarar verir."

                                                                                                NAMIK AZGIN  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174