Doğan:”Etteki spekülasyonlar üreticilerde panik havası oluşturuyor”

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, son günlerde et fiyatlarının gündemi meşgul etmesinin üreticilerde panik havası oluşturduğunu ve üreticinin rahatsız olduğunu belirterek üyelerin panik havasına kapılmadan işlerine devam etmesi gerektiğini söyledi.

Doğan:”Etteki spekülasyonlar üreticilerde panik havası oluşturuyor”

      Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, Kesim fiyatlarının anormal bir şekilde 27­28 TL/kg"ma çıkması, perakende fiyatlarının da aşırı artmasına, tüketicinin feryadına ve medyada her gün haberler yapılmasına neden olmuştur. Son açıklanan enflasyon verilerinde de gıda ve özellikle kırmızı et fiyatlarının enflasyonu artırıcı etkisi ortaya konmuştur.78 milyon nüfustan sorumlu olan devlet, 23­24 TL aralığında seyretmesi gereken fiyatların normal seviyeye çekilmesi için Sayın Başbakan başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda kararlar almıştır. Bu kararlar üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde, müdahale kurumu olan Et ve Süt Kurumu'nun bir miktar ithalat yapmasını da içermektedir” dedi.

          Doğan,” Birlik olarak üreticilerimize defalarca uyarılarda bulunulmuştur. Fiyatların yükselmesinin beklenmemesi, kesime gelen hayvanların elde tutulmaması. 1­2 TL için geleceğimizin tehlikeye atılmaması için uyarılarda bulunmuştuk.Uyarılarımızda devletin fahiş fiyatlara izin vermeyeceğini ve bunu bilen lobilerin birkaç baş hayvana çok yüksek fiyatlar vererek piyasaları yükselteceğini, üreticinin bu oyunlara gelememesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bu ikazlarımızın üye üreticilere özellikle bildirdik. Ayrıca, Et ve Süt Kurumu ile yaptığımız protokol çerçevesinde üyelerinizin elindeki hayvanların % 5 veya 10'nun kurumla sözleşmeli kestirilmesini, bu şekilde kurumun da ihtiyacını karşılayarak ithalatın önünün kesilebileceğini bildirdik. Bunun yine bu sektörün fırsatçıları tarafından sanki et ithalatı ardına kadar herkese açılmış gibi yanlış bir algı haline dönüştürüldüğü ve piyasalarda dalgalanmalara sebep olduğu tarafımızca gözlenmekte ve Birliklerinizce dile getirilmektedir. Ülkemizdeki ithalatçı lobi ve bazı fırsatçıların ayak oyunları ve kurguladıkları faaliyetlerle, bu istikrarsızlığı ve fiyat yükselişini üreticiye mal etmek,günah keçisi olarak üreticiyi göstermek istiyorlar.Herkes bunu bilmelidir ki ;Piyasayı manipüle ve provoke eden ithalatçı lobilerdir.Üretici ülkeye ve ülke hayvancılığına zarar değil katkı sağlar.Tek sıkıntı ülke üreticilerinin yönetilmemesidir. Sektörde elini taşın altına koymuş tek örgüt Kırmızı Et üreticileri birliğidir.Devlet eğer samimi bir şekilde ülkedeki Kırmızı Et sektörünün istikrarlı olmasını istiyorsa 5200 sayılı yasa ile kurulmuş olan Kırmızı Et üreticileri birliğini Avrupa da olduğu gibi yasal yaptırımlarla donatıp,alım ve satımları birlikler üzerinden yapmalıdır.Böylelikle ülkede Kırmızı Et üretim planlaması yapılarak disipline edilir ve istikrarlı bir şekilde üretim yapılır” diye konuştu.

       Doğan,”Şu anda da gerek Bakanlıklar gerekse ilgili tüm makamlar nezdinde girişimlerimiz sürmekte, medya yolu ile gereken açıklamalar yapılmaktadır. Bizlere düşen panik havasına kapılmadan işimize devam etmektir. Et ve Süt Kurumu üreticiyi mağdur etmeyecek, ama fiyat dengesini sağlayacak eti belli miktarlarda getirecektir. Resmi kaynaklar kurumun bunu müdahale amaçlı yaptığını ve üreticinin mağduriyetine yol açacak bir etkisi olmayacağını ve sadece kurum tarafından ne yapılacağını belirtmektedir. Dolayısı ile sükûnetimizi koruyarak yolumuza devam etmekte fayda görülmektedir” şeklinde konuştu.

        NAMIK AZGIN

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174