“Osmanlı Padişahı'na Yapılan İhanetler Unutulmayacak”

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in naaşının o dönemler Türkiye'ye kabul edilmediğini hatırlatarak, "Bu ihanetleri unutturmayacağız" dedi.

“Osmanlı Padişahı'na Yapılan İhanetler Unutulmayacak”
banner195

         Alaçam’da öğrencilerinin hazırladığı 'Çanakkale' konulu programa katılan AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, vatan topraklarının kolay kazanılmadığını söyledi. Demir, öğrencilere de bir dönem yapılanları hatırlatarak, unutmamalarını istedi.

       AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AK Parti Alaçam İlçe Başkanı Ali Şengül, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ve beraberindekilerle Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Alaçam Karşıyaka İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin ortaklaşa hazırladığı 'Çanakkale' konulu programa katıldı. Öğrenciler, Çanakkale Savaşı'nda yakılan türküleri seslendirdi, şiirler okudu. Bir öğrencinin İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını coşkuyla okuması salonda duygulu anlar yaşattı. Çanakkale'de yaşananların konu edildiği bir kısa film izlettirildi. Öğrenciler, hem şiir, hem de türküleriyle katılımcıları mest etti.

        Program sonunda konuşma yapan Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, öğrencilere ve onları hazırlayan öğretmenlerine teşekkür ederek, "Bizlere ecdadımızın yaptığı fedakarlıkları bir kez da hatırlattılar. Çanakkale'de 7 düvel yani 7 devlete karşı bir başarı bir destan yazıldı. Amaç Çanakkale değildi, orayı geçip İstanbul'u almaktı. Ümmetin son topraklarını alıp aralarında bölüşmekti. Artık Çanakkale, milli bir heyecanla devlet ve milletçe kutlanıyor. Bundan 10-12 yıl önce bu böyle değildi" dedi.

                                    “ İÇİMİZDEKİ KİNİ EKSİK ETMEYECEĞİZ”

         Konuşmasında Osmanlı devleti dönemine de yer veren Milletvekili Demir, "Büyük bir coğrafyayı büyük fedakarlıklarla aldık ama küçük ayak oyunlarıyla kaybettik. Osmanlı devleti yıkıldı, yeni bir devlet kuruldu. 4 kıtada, 7 iklimde at koşturan Osmanlı'nın son sultanı Vahdettin, İtalya'da aç, susuz kasaba, bakkala manava borçlu olarak, aç ve sefil vefat etti. Ölüsünü bile bu ülkeye defnetmeye müsaade etmediler. İçimizden bu kini eksik etmeyeceğiz. Şam'da 'Vahdettin bir zamanlar bizim de sultanımızdı' diye düşünen bir grup esnaf ‘buraya defnedelim’ dedi. İtalya bu kez 'Borçları var, rehinli. Borcunu öde, naaşını al' dedi. Şam esnafı borcunu ödedi,  naaşı aldı. Şimdi Şam'da o ve hanedanlığın diğer üyeleri hepsi aynı yerde. Böyle ihanetler de yaşadık, bunları unutmayacağız. Onların naaşlarının da İstanbul’a taşınması düşünülmeli" diye konuştu.

                                            “İMAM HATİP NESLİ YETİŞİYOR”

          Şimdi daha donanımlı ve bilgili bir imam hatip neslinin yetiştiğine dikkati çeken Milletvekili Demir, "Sizler tarihten bu güzel mirası devralacak, okuyacak ve ülkemize en güzel şekilde hizmet edeceksiniz. Vatanımıza, milletimize medeniyet değerlerimize sahip çıkarak, ülkemizi en iyi yere taşıyacaksınız. Milli ve manevi değerlerimize bağlı yetişeceksiniz. Ecdadımızı iyi bileceğiz ve hayatın her alanında başarılı olacağız. Buradan iyi bir fizikçi, kimyacı, tıp doktoru, pilot çıkacak. En güzel şekilde yetişecek. Bugün Cumhurbaşkanımız imam hatip mezunu, bundan önceki de öyleydi" dedi.

         İmam Hatip okullarının bir dönem devlet politikası olarak hor görüldüğünün altını çizen Milletvekili Demir, "Kötü binalarda, kötü fiziki ortamlarda evlatlarımız eğitim alıyordu. Şimdi hamd olsun bunu aştık. Artık Türkiye'de en donanımlı en modern binalarda, imam hatip okullarımızda çocuklarımız okuyabilir. Alaçam'da da İmam Hatip Ortaokulu inşaatımız devam ediyor. Çağın en son teknolojisi ile yükselen okulumuz yakın bir zamanda eğitim öğretime açılacak" diye konuştu.

           Milletvekili Demir konuşmasının ardından programda emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un tüm şiirlerinin toplandığı Safahat adlı eseri hediye etti.

           Demir ve beraberindekiler programın ardından inşaatı devam eden Alaçam İmam Hatip Ortaokulu'nda incelemelerde bulundu. Okulun hızla tamamlandığını belirten Demir, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a okula verdiği katkıdan dolayı teşekkür ederek, “Samsun’da birçok ilçemizde yürütülen okul projelerine Bakan Çağatay Kılıç’ın katkıları var. Gösterdiği hassasiyetten dolayı kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

           NAMIK AZGIN 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174