“İstiklal Marşı, milletimizi anlatır”

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, İstiklal Marşımızın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 “İstiklal Marşı, milletimizi anlatır”
banner195

         12 Mart 1921 yılında kabul edilen İstiklal Marşı'nın 93. yılı nedeniyle mesaj yayımlayan Milletvekili Demir, şu ifadelere yer verdi:

        "2007 yılında İstiklal Marşının kabulünün 86. Yıldönümü vesilesiyle vermiş olduğum kanun teklifiyle 12 Mart "İstiklal Marşı'nın kabul edildiği günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma günü" olarak kabul edilerek 4 Mayıs 2007 de yasalaşmış ve anma günü olarak 2008'den bu yana kutlanmaktadır. Milletvekili olarak böyle bir kanun teklifini hazırlayarak, gelecek nesillere armağan edilmesi şükürler olsun ki bizlere nasip olmuştur.12 Mart 1921 tarihinde TBMM'nin o günkü oturumunda Mehmet Akif'in yazdığı İstiklal Marşı büyük bir coşkuyla kabul edilmiştir. Mehmet Akif, bir cihan imparatorluğunun parçalanmasına, çöküşüne; Kurtuluş Savaşına ve Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık etmiş, Osmanlı halklarının tek tek savrulmasını, kopmasını bizzat o coğrafyaları gezerek müşahede etmiş ve o acıyı, sızıyı eserleriyle kağıda dökmüştür. O konuşmamış, yaşamış ve yaşadıktan sonra da duygularını ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuş, milletimizin yeniden doğuşunu tarif eden bir abide olmuştur. Bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı, adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır. İstiklal Marşı bizi anlatır. Çünkü Akif, milleti için yaşamıştır. Anlattıkları da, hayatı da milletin hayatıdır. Kendi ifadesiyle, ‘Onu millete hediye ettim; artık o milletindir. Benimle alâkası kesilmiştir. Zaten o, milletin eseri, milletin malıdır.' İstiklal Marşımızı, Akif'imizi ve onun ideallerini yaşamak, nice 93 yıllar yaşatmak, asli sorumluluklarımızdan biridir. Bu duygu ve düşüncelerle,  İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 93'inci yıldönümünü kutluyor, milli şairimiz, Mehmet Akif Ersoy‘u ve bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum." 

                                                                              NAMIK AZGIN 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174