Vali Şahin; Kızılırmak Deltası Araçlara Yasaklandı

Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Karadeniz turu kapsamında ilimize gelen Almanya’da yaşayan-okuyan gurbetçi üniversite öğrencileri, Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN’i ziyaret etti.

Vali Şahin; Kızılırmak Deltası Araçlara Yasaklandı

Türkiye’yi yakından tanımak, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi daha iyi öğrenmeyi hedefleyen bu organizasyon kapsamında, Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Karadeniz turu kapsamında ilimize gelen Almanya’da yaşayan-okuyan gurbetçi üniversite öğrencileriSamsun Valisi İbrahim ŞAHİN’i ziyaret etti.

 

Ziyarette öğrenciler adına konuşan Hasan Emre AYDIN, "Gezimizin ana amacı dilimizi, dinimizi, kültürümüzü gelip yerinde görmekti. Türkiye'ye örf ve adetlerimiz daha iyi anlamak amacıyla geldik. Almanya'da ezan sesine hasret kalıyoruz. Burada camilerde okunan ezan seslerini duyunca çok duygulanıyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz."dedi.

 

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN ziyarette yaptığı konuşmasında, “Öncelikle ülkemize ve güzel Samsunumuza hoş geldiniz. Samsun’a gelmeniz bizleri ayrıca mutlu etti. Almanya'da üniversite okuyan gençlerimizin Almanca kadar Türkçeyi de çok iyi konuşması bizim için çok önemlidir. Bu günlerde Samsun biraz sıcak olmakla birlikte mevsimin en güzel döneminde buraya geldiniz.

 

Samsun doğal ve tarihi zenginlikleri oldukça fazla olan bir ilimizdir. Samsun sahil bandı çok uzun ve temiz illerden birisidir. Belki çoğunuz Karadeniz’e ve Samsun’a ilk defa geldiniz. Samsun Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ilidir. Samsun Karayolu, Havayolu, Denizyolu ve Demiryolu gibi 4 ulaşım aksını bünyesinde barındıran Karadeniz Bölgesinde tek ildir. Türkiye’de ise bu anlamda dört ilden birisidir. Dört ulaşım aksının ilimizde olması aynı zamanda bir avantajdır. Bu avantajı olabildiğince değerlendirmeye çalışıyoruz.

 

Samsun’da bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitemizin 52 bin öğrencisi bulunmaktadır. Canik Başarı Üniversitemizin ise yaklaşık bin iki yüz öğrencisi bulunmaktadır. Samsun birkaç sıfatla anılmaktadır. Bunlar Sağlık Kenti Samsun, Spor Kenti Samsun ve ayrıca Turizm Kenti Samsun olarak anılmaktadır. Samsun’un öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de sağlık konusudur. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi aynı zamanda Tıp Fakültesi olması nedeniyle çok iyi bir araştırma hastanesidir. Samsun’da kamu hastaneleri dışında 9 tane özel hastane bulunmaktadır. Bu özel hastanelerimize yabancı ülkelerden çok sayıda hasta muayene ve ameliyat olmak için gelmektedir. Bu açıdan Samsun’u biraz Sağlık Kenti Samsun olarak değerlendirmek gerekiyor.

 

Samsun aynı zamanda Spor Kenti olarak anılmaktadır. 2017 yılında ilimizde İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yapılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu özellikte ilk olimpik etkinlik ilimizde düzenlenecektir. 2017 yılında ilimizde yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için ilimize 6 bin sporcu, 10 bin spor adamı ve bu sporcularla ilgilenen medya mensubu, turist, gazeteci ve uluslararası arenadan insanlar geleceklerdir.

 

Bir diğeri konu turizmdir. Sizler gibi ilimize birçok misafir gelmektedir. Bunlar bizleri sevindiriyor. Turizm bizler için çok önemlidir. Karadeniz Bölgesi'nde ve Türkiye’de bu kadar uzun ve her tarafından denize girilebilen 22-23 km. bir sahil bandı sadece Samsun’da vardır. Samsun’un bu kadar güzellikleri varken, sadece tanıtımda eksiği bulunmaktadır. Bu konuda Samsun’u olabildiğince tanıtacağız. Eğer biz bunu sağlayabilirsek Samsun turizm adına gerçekten çok ciddi mesafe alır. Türkiye’de en fazla balığın yakalandığı ve üretildiği il Samsun’dur. Samsun aynı zamanda bir balıkçı kentidir.

 

İlimiz Bafra ve 19 Mayıs ilçeleri sınırları içerisinde Kuş Cenneti bulunmaktadır. Bu Kuş Cennetinde yaklaşık 350 kuş türü yaşamaktadır. Kuş Cennetini turizme kazandırmak için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Burada çok kaliteli bir Kuş Cenneti Milli Park’ı oluşturacağız.  Kuş Cenneti bizim parayla satın alamayacağımız değerde bir kıymettir. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Kuş Cennetine gelen vatandaşlar araçlarını park edecekler, orada bulunan sessiz araçlarla, elektrikli araçlarla kuşları ürkütmeden Kuş Cenneti içerisinde dolaşacaklar. Motor sesi olmayan, korna sesi olmayan araçlarla Kuş Cennetinin içerisinde gezeceklerdir. Kuş Cennetinde bulunan leylek yuvaları bile sadece turizm için yeterli olabilir. Onun için bu güzelliklerimizi iyi bir şekilde tanıtmamız gerekiyor. Bunların her biri Samsun turizmi için bir markadır. Kuş Cenneti içerisinde ayrıca Su Basar Ormanları bulunmaktadır.

 

Samsun aynı zamanda ilkadımın atıldığı bir kenttir. Samsun olarak bizim önümüzde üç önemli tarih bulunmaktadır. Mesela 2017 bizim için bir milattır. 2017 tarihinde spor tesisleri konusunda Samsun’da doyum noktasına uluşmamız gerekiyor. İkinci önemli tarih 2019 tarihidir. Yani Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’a çıkışının 100. Yılı çok önemlidir. Diğer önemli tarih 2023 hedefidir. Türkiye 2023 yılında dünyada ekonomisi gelişmiş 10 ülke içerisine girmeyi hedefliyor. Bizimde Samsun olarak 2023’te ekonomisi en iyi olan ilk 10 il içerisinde olmamız gerekiyor. İnşallah bu hedefimizi tuttururuz. Samsun Karadeniz’in incisi çok nadide bir şehrimizdir. Almanya'da yaşıyorsunuz diye Türkçeyi ihmal etmeyin. Çünkü sizin her birinizin çok iyi Türkçe konuşuyor olması gerekiyor. Ziyaretinizden dolayı hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum." dedi.

Ziyaretin sonunda Almanya’da yaşayan-okuyan gurbetçi üniversite öğrencileri günün anısına Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
  Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174