Alaçam’da Keşkek Şöleni ve Yayla Güreşleri

Alaçam ilçesinin Kızlan Tepe Bölmesi Köyü Hüseyin Dede Mevkinde, “Keşkek Şöleni ve Yayla Güreşleri” düzenlendi.

Alaçam’da Keşkek Şöleni ve Yayla Güreşleri
banner195

     Bafra Alaçamlılar Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ve Kızlan Tepe Bölmesi Köyü Hüseyin Dede mevkiinde yapılan 9.Geleneksel Keşkek Şöleni ve Yayla Güreşleri büyük ilgi gördü.

     Şenlikler saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Kur'an-ı Kerim okunması, duaların edilmesinden sonra güreşlere geçildi. Sırasıyla sembol, minik, teşvik, tozkoparan, deste, Küçük orta, Büyük Orta, Başaltı son olarak da başpehlivanlık güreşleri yapıldı.

     Bafra Alaçamlılar Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Dayanışma Derneğinin Alaçam-Kızlan Tepe Bölmesi Köyü Hüseyin Dede Mevkiinde düzenlediği 9.Yayla Şenlikleri, güreşler ve keşkek şölenine; Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Yakakent Kaymakamı Yusuf Gemici,Alaçam Garnizon Komutanı Yüzbaşı Duran Vuranok,Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, AK Parti Bafra ilçe Başkanı Tuncay Yurduseven, MHP Alaçam ilçe Başkanı Ersin Kıcır,

Bafra GıdaTarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Ahmet Dursun, Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Eroğlu, Kültür Bakanlığı Temsilcileri Uğur Dede, Kaşif Çıkış, Alaçam ilçe Müftüsü Ali Toprak, sivil toplum örgütleri, mesleki oda temsilcileri, daire amirleri,işadamları, esnaflar ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

      Bafra Alaçamlılar Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Anlıaçık, insanları kaynaştırmak amacıyla geleneksel olarak her yıl böyle etkinlik düzenlediklerini ve bu yıl 9'uncusunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Etkinliğe katılan herkese teşekkür eden Alnıaçık"Bu tür etkinlikler sayesinde yıllardır birbirlerini görmeyen dost ve arkadaşlar özlem gideriyorlar" dedi.

     Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Eroğlu," Güreş işin aslında bahanesi, bizim yaylanın insanları kucağını açar ve kucaklar, sever. Bizler böyleyiz inşallah, Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın.10 Ağustos 2014'de,Cumhurbaşkanlığı seçimi oldu. Yeni Cumhurbaşkanımız ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Hepinizi saygı, sevgi ve dua ile selamlıyorum" diye konuştu. 

     Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, "Günümüzde festivallerin ana hedefi ‘gönül ne kahve arar, ne kahvehane, gönül dost arar, kahve bahane' ve hemde gerçekten, ata güreşini de, ata sporunu da, yaşatma, geliştirme, adına yapılan faaliyetlerde her zaman önemlidir. Çünkü ülkemizde, devletimizin var olduğu gününden beri en önemli spor olarak güreş önde geliyor. Birde burada insanlar bir araya geliyor. Bafra'nın, Alaçam'ın, Samsun'un dışından gelen arkadaşlar burada, kendi hemşireleriyle, akrabalarıyla görüşüyor, onlarla kaynaşıyor. O bakımdan bu yapılan etkinliğin önemi daha da artıyor. Onun için bu etkinliğin düzenlenmesinde, emek veren başta Bafra Alaçamlılar Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanını, yönetim kurulunu ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

                        GÜNÜN ANISINA PLAKET TAKDİMİ YAPILDI

      Güreş'in ve Keşkeğin Alaçam tarihini yaşatmada önemli olduğunu vurgulayan Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ise, Alaçam-Kızlan Tepe Bölmesi Köyü Hüseyin Dede Mevkiinde düzenlenen 9.Yayla Şenliklerine Alaçam Belediye çok daha büyük katkı sağlayacaklarını söyledi.      

      Alaçam ve Bafra Kaymakamlığı olarak bu tür etkinliklere her zaman destek vereceklerini vurgulayan Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, bu tür etkinliklerin arkadaşların hasretleri giderdiğini, insanları buluşturduğunu, küsleri bile barıştırdığını belirtti. Kaymakam Çağlar, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan Alaçamlıların, bu etkinlikte bir araya gelmesinden mutlu olduğunu ifade etti.

      Keşkek ağalığı için yapılan açık artırmayı 12 bin TL İle Bafralı işadamı Mehmet Dursun kazanarak, 2015 yılı keşkek ağası seçildi.

       2015 güreş ağalığı için 10 kişi yarıştı.2015 Güreş ağalığını 20 bin TL'ye işadamı Hüseyin Çelik kazandı. Çelik, "Bu bir güreş ağalığı yarışması değil, ata sporumuza katkıda bulunmaktır. Bu etkinliğe katılan herkese çok teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.  

                       BAŞPEHLİVAN,PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL'IN PEHLİVANI İLYAS YILDIRIM OLDU  

      150 güreşçinin katıldığı güreşlerde pehlivanlar birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Başpehlivanlık güreşlerinde finalde Tokat bölgesi güreşçisi İlyas Yıldırım ile Amasya bölgesi güreşçisi Ziya Kambur karşılaştı. Başpehlivanlık güreşlerinde finalde Amasya bölgesi güreşçisi Ziya Kambur ile karşılaşan Tokat bölgesi güreşçisi İlyas Yıldırım başpehlivan oldu.

       Derneğin kurucularından Ethem Mansur'a dernek başkanı Osman Alnıaçık tarafından derneğin kuruluşundan bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden ve fedakarlıktan dolatı üstün hizmet plaketi takdim etti.

        Kıran kırana geçen güreşler sonucunda başpehlivanlığı kazanan Tokat bölgesi güreşçisi İlyas Yıldırım'a madalyasını Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar taktı. Başpehlivan İlyas Yıldırım'a, dernek tarafından da 1500 TL para ödülü ve çeşitli hediyeler verildi. Başaltı güreşlerinde ise; Bafralı Güreşçi Tamer Turan, Alaçamlı güreşçi Eren Furkan Fener'i yenerek 1. oldu.

                      DERECEYE GİRENLERİN LİSTESİ ŞÖYLE:

SEMBOL:  1- Bünyamin Alkiraz, 2- Umut Çağlar, 3-Yasin Uzun, 

MİNİK 1:    1- Tayyip Gülal, 2-Durucan Duru, 3- Miraç Koçali,

MİNİK 2 :   1-  Metehan Seven, 2- Resul Güne, 3- Ömer Tatar,

TEŞVİK:    1-Berkan Çalışkan 2-  Remzi Çivelek, 3- Mahmut Keskin,

TOZKOPARAN 1: 1-Murat Büyükkeskin, 2- Muhammed Gökçe, 3- Mehmetcan Koşar,

TOZKOPARAN 2: 1- Doğancan Ergin, 2-Fatih Erdoğan, 3- Yasin Çakır,

DESTE: 1- Samet Sobacı, 2-Halil Tunç, 3- Uğurcan Aksu,

KÜÇÜK ORTA:1- Mehmet Çetin, 2- Mehmet Gergel,3- Ramazan Üzüm,  

BÜYÜK ORTA:1- Hakkı Gürel, 2- Hakan Gündoğdu, Bekir Çağlar,  

BAŞALTI: 1- Tamer Turan, 2-Eren Furkan Fener, 3- Barış Düzenli,

BAŞ: 1- İlyas Yıldırım( Tokat), 2- Ziya Kambur( Amasya), 3- Naim Köten( Amasya),

                                        NAMIK AZGIN 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174