DEV PROJENİN YER TESLİMİ TÖRENLE YAPILDI

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın proje sahipliğini yürüttüğü 7.5 milyon Avro dev bütçeli ve tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nin ilk Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı olma özelliğini taşıyacak projenin yer teslimi atılan imzalarla yapıldı.

DEV PROJENİN YER TESLİMİ TÖRENLE YAPILDI

    Tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nin ilk Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı özelliğini taşıyacak projenin yer teslim imza töreni Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.
     İmza törenine Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Genel Sekreteri Süleyman Karabük, Genel Sekreter Yardımcısı Okan Gümüş ve ilgili personelle, projenin müşavirlik ihalesini alan UBM Uluslararası Birleşmiş Müşavirler Müşavirlik Hizmetleri Anonim Şirketi ile inşaat ihalesini alan Global Harita İnşaat Ltd. Şti. yetkilileri katıldı. Yer teslimi ile ilgili anlaşmaya, Samsun TSO adına Genel Sekreteri Süleyman Karabük ve ilgili firmaların yetkilileri imza attı.
 
                            KARADENİZ BÖLGESİ’NDE İLK OLACAK

     Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi sosyal tesis alanında 4 bin 600 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak proje tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nde ilk olacak. Yaklaşık 7.5 milyon Avroluk bütçeye sahip bu dev proje, Avrupa Birliği ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yüzde 100 hibe ile yapılacaktır. Laboratuar ile bölgede, araştırma kurum ve kuruluşları ile metal üretimi yapan KOBİ’lerin işbirliği sağlanarak, metal sanayinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla bilgi üretilecektir. Üründe ve üretim yöntemlerindeki yenilikler takip edilerek ürün kalitesi ve standardı yükseltilecek, verimlilik arttırılacak, üretim maliyetleri düşürülecek, KOBİ’lerin yeni ve ileri teknolojilerle üretim yapması sağlanarak, bu ürünün kalitesinin AB ve Dünya standartlarında olduğu belgelenecektir” dedi. 
                    ARTIK BAŞKA İLLERE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK         

        Samsun ve tüm Karadeniz Bölgesindeki sanayicilere şuan itibariyle metal, metroloji ve kalibrasyon ve periyodik kontrol konusunda hizmet veren akredite bir laboratuvarın bulunmadığını belirten Başkan Murzioğlu, “Samsun Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı ile, bölgede metal ve kalibrasyon konusundaki analizler anlamında duyulan büyük eksiklik ve bu eksiklik sonucu Ankara, İstanbul, Mersin, İzmir gibi şehir dışındaki laboratuvarlara yönelme zorunluluğu önemli ölçüde ortadan kaldırılmış olacaktır. Laboratuvar ile hem akredite hem de bölgenin analiz açısından önemli gereksinimlerine cevap verecek nitelikte olması bakımından büyük bir boşluğu dolduracaktır” diye konuştu. 
                             AR-GE DESTEK HİZMETİ DE VERİLECEK


             Laboratuarda yapılacak işlemlerden bahseden Murzioğlu, “Söz konusu laboratuar ile spektral analiz, radyografik muayene, mikrosertlik ölçümleri, çentik darbe testi, mikro yapı ve makroyapı ve yüzey pürüzlülüğü inceleme, çekme, eğme, basma testleri, ultrasonik muayene gibi tüm analiz, test ve muayene işlemleri ve kütle, boyut, hacim ve debi, ısı, basınç, elektrik, hız ve kuvvet kalibrasyonlarının yanı sıra bacagazı ölçümleri, toz, nem, gürültü ve titreşim ölçümleri de yapılabilecektir. Bu kapsamda bölgede metal sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda üretici ve ihracatçı KOBİ’ye bine yakın analiz ve Ar-Ge destek hizmeti ve eğitim verilerek, firmalarımız ve ilgili kuruluşlar, yüksek kaliteli ürün üretmelerini daha az maliyetle, daha kısa bir sürede sağlayacak. Özellikle ihracat odaklı olmak üzere çeşitli laboratuar test, analiz ve ar-ge hizmetlerini temin edebileceklerdir. Böylelikle bölgenin ekonomik gücünün AB standartlarına ulaştırılması ve sosyoekonomik gelişme farkının azaltılmasına imkan sağlanmış olacak. Çok önemli gördüğümüz projenin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanacak ve 2017 yılının başında hizmete açılacaktır” diye ifade etti.

              Köksal ÖNER 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2015, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174