KARACA: “YAZILI BASIN TEHDİT ALTINDA”

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, yazılı basının teknolojik gelişmeler sonucu ciddi bir tehdit altında olduğunu ve yazılı basın okurlarını internet veya dijital medya lehine kaybettiklerini söyledi.

KARACA: “YAZILI BASIN TEHDİT ALTINDA”

 Göreve atandıktan sonra illere yaptığı ziyaretlerine Samsun’da  devam eden BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, bir otelde Samsun’da görev yapan basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi.

    Kurumuyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, “Bizler göreve yeni gelmiş olmakla beraber kurumumuzun hale hazırda yürütmekte olduğu projelerin değişikliğe uğrayacağını söylememiz doğru değil. Yürüyen bir takım işlerimiz var” dedi.

  "YAZILI BASIN TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN SONUÇLARI İTİBARIYLA CİDDİ BİR TEHLİKE ALTINDA”

     Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, yazılı basının teknolojik gelişmelerin sonuçları itibarıyla ciddi bir tehdit altında olduğunu söyledi.

      Samsun'da temaslarda bulunan Karaca, yerel gazete  temsilcileriyle bir araya geldi.

      Dijital gelişmelerin yazılı basına etkilerini değerlendiren Karaca, gelişmelerin en büyük yansımasının yazılı basının dirajları üzerinde görüldüğünü ifade etti. Karaca, kurum olarak bu tür gelişmelere ilgisiz kalmadıklarını ve çalışma içinde olduklarını dile getirerek, "Bunun farkındayız. Bununla ilgili gerçekten köklü düşüncelerimiz var" diye konuştu.

      Okurların internet medyası veya dijital medyaya yöneldiğini anlatan Karaca,  "Yazılı basın teknolojik gelişmelerin sonuçları itibarıyla ciddi, adına ne dersek diyelim ama tehdit altında. Okurlarımızı internet medyası veya dijital medya lehine kaybediyoruz. Bu bir gerçek. Bu kayıp kısa zamanda da büyük bir artış gösterecek gibi. Potansiyel bu yönde" ifadesini kullandı.

      Kendileri için önem taşıyan şeyin çözümler üzerine düşünmek olduğunu belirten Karaca, şunları kaydetti:

      "Bizim bu konularla ilgili olarak temel yaklaşımımız hep başından beri şu olmuştur, gazetecilik şekil olarak değişebilir. Kast ettiğimiz nedir? Şu anda kağıt üzerinde ve matbaa baskısıyla kamuoyu ile paylaştığınız haber olarak bilgi olarak köşe olarak veya başka araçlarla kamuoyu ile paylaştığınız içerikler hiçbir zaman değişmez. Yani dijital mecrada da yarın öbür gün buluşacak olursak nihayet muhabire köşe yazısına, kültür sanat etkinliklerine ister haber olarak  ister yorum olarak ister değerlendirme olarak dile getirilen içerikler, yazılar hep var olacaktır. Bu sebeple gazetecilik netice itibarıyla ölmesi bir tarafa önemini hiçbir zaman yitirmeyecek, belki daha önemli olacak."

 CANBEY: “SİZE YARDIMCI OLAMAYACAKSAK BU KOLTUKTA OTURMAYALIM”
        BİK olarak yaşayan ve güçlenen her gazeteden mutlu olan bir kurum olduklarını ifade eden BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, “Zaman zaman kurumumuz ile ilgili bir takım spekülasyonlar yapılıyor. Bunu her kim size söylerse bu doğru değildir. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bizler sizlere hizmet etmek istiyoruz. Bundan sonraki süreçte sizlere hizmet edebilirsek, sizlerin sorunlarını daha çok çözebilirsek ve sizlere daha çok yardımcı olabilirsek bundan büyük mutluluk duyarız. Atandığımız bu kamu görevinde sizlere hizmet etmeyecek ve yardımcı olmayacaksak bizim bu koltuklarda oturmamızda çok fazla bir anlamı ve önemi yok” dedi. 

         Bu gelişmeleri gazetecilerin iyi yorumlaması ve işin yürüyüş şeklini iyi görmesi gerektiğini vurgulayan Karaca, şu değerlendirmelerde bulundu: 

      "Tabii bu çok da basit değil. Yazılı basında bir ömür meslek hayatı vermiş insanlar, belki bilgisayar kullanımından tutun da bilgisayarda öbür türlü karikatür ve çizimlerde elini alıştırmış meslektaşlarımız gibi bildiğimiz o karmaşık programları kullanmakta zorluk çekiyor olabilir. Bunların da farkındayız. Burada bize düşen görev eğer bir dönüşüm olacaksa bu dönüşümü hep birlikte önce konuşarak bu konuşmalar neticesinde ortak bir paydada buluşarak bunun için meslektaşlarımızın eğitimi ise eğitim. Bunun için gazete işletmelerimizin yenilenmesi veya rehabilitasyonu gibi ne lazım geliyorsa bizim bu alanlarla ilgili temel sorunlara hazırlıklı olmamız, bunların çözümlerini ortaya koymamız gerekiyor." 

     Konuşmaların ardından Samsun ve ilçelerinde görev yapan genel yayın yönetmenleri ve basın mensupları yaşadıkları sorunları BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’ya aktardı.
    Toplantıya;  BİK Genel Müdürlüğü İlan Müdürü İdris Çam, Samsun Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatma Dursun Atalay, BİK Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, Basın, Yayın ve Enformasyon Samsun İl Müdür Vekili Muharrem Öztürk, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Erdoğan, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, Bafra Orta Karadeniz Gazeteciler Derneği Başkanı Bilal Mürtezaoğlu yerel gazete genel yayın yönetmenleri ve basın mensupları katıldı.

     Karaca, daha sonra Samsun Valisi İbrahim Şahin'i ziyaret etti.

NAMIK AZGIN


Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174