Karakütük Köyünde vatandaşa KKKA Hastalığı Semineri

Bafra ilçesinin kırsal köylerinden Karakütük Köyünde, Bafra Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı hakkında eğitim semineri verildi.

Karakütük Köyünde vatandaşa KKKA Hastalığı Semineri

      Bafra Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi Sağlık Memuru Ayhan Özyürek, "Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), çoğunlukla keneler aracılığıyla hayvanlardan insanlara bulaştırılan mikrobik bir hastalıktır. Ancak, hastalık hayvanlarda belirtisiz seyrederken insanlarda öldürücü olabilmektedir. Daha çok vücudumuza kene tutunması ile bulaşmakla birlikte; kenelerin çıplak elle, çıkarılması ya da ezilmesi ile hasta insanların tükürük ve kan gibi vücut sıvılarına temas etmekle, mikrobu taşıyan hayvanların kanları, vücut sıvıları ve dokularına korunmasız temasla da bulaşabilir" dedi.  

        Karakütük Köyü Merkez Okulunda gerçekleşen seminere 63 vatandaş katıldı. Bafra Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi Sağlık Memuru Ayhan Özyürek,"Keneler halk arasında yavsı, sakırga, kerni gibi isimlerle bilinmektedir. Kenelerin yoğun olarak bulunduğu yerler özellikle hayvancılığın yapıldığı; orman kenarı parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerdir. Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Korunmasız olarak yeşil alanlarda bahçe, bağ, tarla, orman ve orman kenarı tarım arazisi ve benzeri bulunanlar risk altındadır. Kuluçka süresi, mikrobun vücuda girmesinden sonra hastalık belirtilerinin başlamasına kadar geçen süredir. Bu süre KKKA hastalığında kene tutunmasından sonra genellikle 1-3  gündür  en fazla 9 gün olabilmektedir" diye konuştu.  

           Bafra Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi Sağlık Memuru Ayhan Özyürek, KKKA'nın belirtilerinin yüksek ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı, bazen kusma, karın ağrısı veya ishal, yüzde kızarıklık, ilerleyen safhada vücudun değişik yerlerinde kanamalar, gövde, kol ve bacaklarda morluklar, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülebilirliği olduğunu söyledi.

            Bafra Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi Sağlık Memuru Ayhan Özyürek,"Hayvan barınaklarına, kırsal alanlara, orman kenarı ve tarım arazileri ile bu gibi yerlere gidenler mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen göstermeli kenelerin daha kolay fark edilmesi nedeniyle açık renkli elbiseleri giymeyi tercih etmelidirler. Kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması örneğin pantolon paçalarının çorap içine alınması, çizme giyilmesi gerekmektedir. Kırsal alandan, orman kenarından ve tarladan dönüşte mutlaka vücut ve elbiseler kontrol edilmeli kene olup olmadığı araştırılmalıdır. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır. Vücuda tutunmuş olan keneyi patlatmayın, ezmeyin, üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya) kesinlikle dökmeyin ve üzerine sigara bastırmayın. Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. Ayrıca, insanların kanlarına ve vücut sıvılarına da korunmasız ‘çıplak elle' temas edilmemelidir. Hayvanlarda kene mücadelesi yapılmalıdır. Hayvan sahipleri, hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlamalıdır" şeklinde konuştu.

NAMIK AZGIN 

 

banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174