Necip Fazıl Kısakürek'i Rahmetle Anıyoruz

Şair, yazar, düşünür Necip Fazıl Kısakürek’in bu dünyadan ayrılışının 31.Yılı 26 Mayıs 1904’de İstanbul’da doğan Necip Fazıl,25 Mayıs 1983’de 79 yaşında yine İstanbul’da vefat etti.

Necip Fazıl Kısakürek'i Rahmetle Anıyoruz
banner195

       Şair Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 31. yıl dönümünde, başta Konya olmak üzere, yurdun farklı yerlerinde etkinliklerle anılıyor.

                                NECİP FAZIL'IN HAYATINDAN KESİTLER

        26 Mayıs 1904'te, Perşembe günü, İstanbul'da büyük bir konakta doğdu. Heybeliada'daki Bahriye Mektebi'ni ve İstanbul Darülfünunu (Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirdi. Avrupa'ya tahsile gönderilen ilk Cumhuriyet talebeleri arasında yer aldı ve Paris'e gitti. Sorbon Üniversitesi Felsefe Bölümüne girdi. Sorbon'daki öğrenimini yarıda bırakarak yurda döndü.

                               ŞÖHRETİN ZİRVESİNE ÇIKTIĞI KİTABI

       İlk şiirleri, 1923'de Yeni Mecmua'da yayınlandı. 1928 yılında, henüz 24 yaşındayken ikinci şiir kitabı "Kaldırımlar"ın yayınlanmasıyla birlikte, birden şöhretin zirvesine çıktı.

        Çeşitli bankalarda çalıştı ve müfettişliğe kadar yükseldi. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Devlet Konservatuarı, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ve Robert Kolej'de hocalık yaptı.

                                DEFALARCA HAPİS YATTI

         Fikir sahasına da uzandığı ve kendi deyişiyle "sosyal mücadele"ye atıldığı 1943'den ölümüne kadar, "anlaşılmadan benimsenmek" ile "tanınmadan dışlanmak" arasına sıkışan bir yalnızlık kesitinde yaşarken, her iktidar döneminde suçlandı, sorgulandı, yargılandı ve defalarca hapis yattı.

         1960 ihtilâli öncesinde, hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararlarının toplamı 101 yıla ulaştı. Ağaç (1936) ve Büyük Doğu (1943-1978) dergilerini çıkardı. Çeşitli gazetelerde "önsezi"leriyle de ünlü fıkra ve başmakaleler kaleme aldı.

                           100'ÜN ÜZERİNDE ESER VERDİ

          Bütün şiirlerini topladığı "Çile" ile, 1934'te yaşadığı büyük ruh buhranının sahne eseri ve Türk Tiyatrosu'ndaki ilk büyük dram örneği "Bir Adam Yaratmak" başta olmak üzere, çok çeşitli türde 100'ün üzerinde eser verdi.

        Doğduğu gün olan 26 Mayıs Perşembe günü, Eyüp sırtlarında toprağa verildi.

NAMIK AZGIN 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174