TOFD.'den 15 Engelli'yi Araç Sahibi Yaptı

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından Samsun'da yaşayan, 15 engelli vatandaşa akülü sandalye dağıtıldı.

TOFD.'den 15 Engelli'yi Araç Sahibi Yaptı

     Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme, Rehabilitasyon Merkezi ve Kampı içerisinde yapılan akülü sandalye dağıtım törenine; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Romatem Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Şen, Omurilik Felçlileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Semra Çetinkaya ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.

15 AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYEDEN, 4'Ü BAFRALI ENGELLİYE VERİLDİ 

     İlk olarak araç sahibi olacak engelli 15 kişi ve yanında bulunan aileler yemek yediler. Türkiye çapında çeşitli çalışmalara imza atan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Samsun'da belirlediği 15 engelli vatandaşın sevincine ortak oldu. Akülü sandalye almaya hak kazanan ve sandalyesini almaya gelen 15 engelli vatandaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın da katıldığı teslim töreninde sevinç yaşadılar.

     Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından 15 engelli vatandaşa akülü araç teslimatı yapıldığını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "İnsanların yüzündeki tebessümü yaşama tutunma çabasını birlikte görüyoruz. Allah'ım sahip olduğumuz şeylerin kıymetini bilmeme durumuna bizi düşürmesin. Arada sırada insan nelere sahip olduğunu, ne kadar Allah'ın bahşettiği büyük nimetler içerisinde yaşadığını, bu tür kompozisyonlar içerisinde, bu tür ortamlar içerisinde olduğunu da daha iyi anlıyor. Onlara acımak değil, onlar için yapılması gerekenleri asla ihmal etmemek ve empati yaparak onların hayatının güçlüklerini, bizim sahip olduğumuz kolaylıklarla mukayese etmek gerekir diye düşünüyorum. Biz şehir yöneticileri, biz ülkenin çeşitli kademelerde yönetiminde rol almış olan kişiler, insanımızın böylesine engelli duruma düşmüş olanların yaşamını da gerek ekonomik gerek sosyal kültürel, gerekse psikolojik ve sosyolojik boyutta nelere ihtiyaçları olduğunu görüp ve bu görsel tespitlerimizi de, hayata geçirmeye dönük hassasiyetler içerisinde olmamız lazım. Burada ne kadar iyi bir iş yaptığımızı, bu engelli tedavi merkezinin ne kadar gelecekte önemli bir işlev göreceğini ve fonksiyon yerine getireceğini daha iyi gördüm" dedi.

     İstanbul'dan gelen 30'a yakın Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği mensuplarını Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme, Rehabilitasyon Merkezi ve Kampı'nda misafir ettiklerini söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "İstanbul'dan 30'a yakın engelliyi burada misafir ediyoruz. Burada 4 gündür kamp yapıyorlar. Burası bir terapi merkezi, İstanbul'da dahi omur ilik felçlileri buradaki alt yapı olanaklarını tespit etti. Ve bir araçla onlar buraya geldiler ve 4 gündür burada misafirimiz oluyorlar" diye konuştu.

     Akülü araç almaya hak kazanan engelli vatandaşlar ise, çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

"AKÜLÜ TELERLEKLİ SANDALYE ENGELLİLER İÇİN ÖZGÜRLÜK ARAÇIDIR"

     Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Bafra temsilciliği Başkanı İsmail Tabak ise, "Şuana kadar Bafra'ya gelen tekerlekli sandalye sayısı 52 oldu. Derneğimize 20 tane daha müracaat var. Hedefimiz, engelli kardeşlerimizin tespitini yapıp, topluma kazandırmaktır. 21 aydır Bafra temsilciliği olarak hizmet veriyorduk, şuanda temsilciliğimiz Bafra Şubesi oldu. Bundan sonra okullar açıldığında, bütün okullara mavi kapak ve engelli olma afişleri asılarak, okullarda eğitim öğretim gören engelli kardeşlerimizi tespiti yapıp, onların hayatını kolaylaştırmak için akülü tekerlekli sandalye kazandırmaktır. Türkiye genelinde, şimdiye kadar 5 bin 500 tane akülü tekerlekli sandalye dağıtılmıştır. Bafra ve çevresinde olan engelli kardeşlerimizin Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Bafra Şubesine sahip çıkmalarını ve daima yanlarında olduklarını bilsinler. Engelli olsun engelli olmasın kardeşlerimizi, Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Bafra Şubesine bekliyoruz. Buradan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Merkez Başkanı Ramazan Baş, Yönetim kurulu üyesi Semra Çetinkaya'ya ve ayrıca yönetim kurulu ve çalışan personeline teşekkürü bir borç biliriz " şeklinde konuştu.

                                                                                                          NAMIK AZGIN  

banner152
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174