“İstiklal Marşı, Eşsiz Bir Eserdir”

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, İstiklal Marşımızın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“İstiklal Marşı, Eşsiz Bir Eserdir”
banner195

         12 Mart 1921 yılında kabul edilen İstiklal Marşı’nın, 94.üncü yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Milletvekili Demir, şu ifadelere yer verdi:

       "Milletleri millet yapan birlik, beraberlik, dil, inanç, vatan, namus, şeref, bayrak, ideal, tarih gibi değerlerdir. Düşman işgali altında kalan ülkemizin kadını, erkeği, çocuğu ve askeri bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy da yazdığı şiirle milli duygularımızı harekete geçirilmesi için önemli bir adım atmıştır. Mehmet Akif, bir cihan imparatorluğunun parçalanmasına, çöküşüne; Kurtuluş Savaşı'na ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık etmiş, Osmanlı halklarının tek tek savrulmasını, kopmasını bizzat o coğrafyaları gezerek müşahede etmiş ve o acıyı, sızıyı eserleriyle kağıda dökmüştür. O konuşmamış, yaşamış ve yaşadıktan sonra da duygularını ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuş, milletimizin yeniden doğuşunu tarif eden bir abide olmuştur. Bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı, eşsiz bir eser olup, adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır. 2007 yılında İstiklal Marşının kabulünün 86. Yıldönümü vesilesiyle vermiş olduğum kanun teklifiyle 12 Mart “İstiklal Marşı’nın kabul edildiği günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü” olarak kabul edilerek 4 Mayıs 2007 de yasalaşmış ve anma günü olarak 2008’den bu yana kutlanmaktadır. Milletvekili olarak böyle bir kanun teklifini hazırlayarak, gelecek nesillere armağan edilmesi şükürler olsun ki bizlere nasip olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle,  İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 94'üncü yıldönümünü kutluyor, milli şairimiz, Mehmet Akif Ersoy‘u ve bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.” 

           NAMIK AZGIN 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151

banner174